Zo zahraničia

Nielen na Slovensku, aj na českom trhu sa objavujú cukrovinky obsahujúce psychoaktívnu látku

Na českom trhu sa aktuálne objavujú cukrovinky, bonbóny či sušienky s obsahom psychoaktívnej látky, ktorá má porovnateľné účinky s THC.

Ilustračný obrázok k článku Nielen na Slovensku, aj na českom trhu sa objavujú cukrovinky obsahujúce psychoaktívnu látku
Zdroj: pixabay.com

Český národný koordinátor pre protidrogovú politiku Jindřich Vobořil v utorok vyzval predajcov, aby produkty stiahli z trhu ešte pred prijatím zákona o nových psychomodulačných látkach, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Ponúkané produkty obsahujú najmä nový polysyntetický kanabinoid HHC.

Na rozdiel od THC sa na túto látku nevzťahuje žiadna právna norma, čo umožňuje jej nekontrolovateľný predaj v akejkoľvek podobe, neoverenej kvalite a bez obmedzenia ktorémukoľvek zákazníkovi, upozornil Vobořil.

Ten istý problém má aj Slovensko. „MZ SR si uvedomuje urgentnosť zaradenia HHC, HHC-P a HHC-O medzi zakázané látky na Slovensku, a to z dôvodu ohrozenia širokej verejnosti, najmä detí a mládeže, ktorým je v súčasnosti umožnený voľný prístup k novým psychoaktívnym látkam (HHC, HHC-P a HHC-O) prostredníctvom rôznych automatov umiestnených na verejne prístupných miestach, napríklad v obchodných centrách,“ priblížili z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva SR pred pár dňami.

Hrozba pre deti

Za obzvlášť problematickú považuje ponuku HHC vo forme pripomínajúcej pochutiny, ktorá je atraktívna najmä pre deti a dospievajúcich.

„Konzumácia týchto výrobkov, často s obsahom kanabinoidov vo vysokej koncentrácii, môže byť riziková vzhľadom na možnú silnú a neočakávanú intoxikáciu z dôvodu pomalého vstrebávania aktívnych látok, ich predĺženého pôsobenia alebo pre ťažkosti kontrolovať priebeh intoxikácie po požití,“ varoval protidrogový koordinátor.

Okrem množstva skonzumovanej látky sa riziko zvyšuje pri požití v kombinácii s alkoholom, liekmi či inou látkou, ktorá má psychoaktívny účinok, a to najmä u detí.

Ponúkať takéto produkty formou potravín, ktoré sú pre ne atraktívne, považuje za obzvlášť neetické. Výrobcov a predajcov vyzval, aby prehodnotili svoje postupy a takéto produkty stiahli z predaja.

Návrh zákona

„O to isté žiadam pri ďalších možných produktoch radu kanabinoidných látok, ktoré sú už podľa našich informácií pripravené na sprístupnenie na trhu,“ zdôraznil Vobořil a dodal, že v opačnom prípade bude štát reagovať oveľa razantnejšie.

Reguláciu trhu s novými psychoaktívnymi látkami rieši návrh zákona, ktorý je v Poslaneckej snemovni v druhom čítaní. Ak prejde legislatívnym procesom, predajcom a výrobcom týchto látok sa budú udeľovať povolenia a prísne sa bude hodnotiť aj bezpečnosť látok uvádzaných na trh.

Návrh tiež počíta s úplným zákazom predaja takýchto látok neplnoletým, zákazom ich predaja vo forme potravín či zákazom reklamy na tieto výrobky.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM