Webnoviny - Svet

Nigérijčan dostal za pašovanie drog 10 rokov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Nigérijčan Monday Kelly A. dostal za pašovanie heroínu, pri ktorom ho prichytili na bratislavskom letisku, 10 rokov väzenia. Trest mu vymeral senát Okresného súdu Bratislava II. krátko potom, ako sa k skutku priznal. Nigérijčan dostal aj trest vyhostenia zo Slovenska na 15 rokov a ochranný dohľad na jeden rok. Zadržali ho v júni na bratislavskom letisku, keď vo svojom tráviacom trakte pašoval kapsule heroínu. „Som vinný, je mi to veľmi ľúto, veľmi sa ospravedlňujem, som iba človek, som kresťan," povedal na súde.

Keďže urobil vyhlásenie, v ktorom sa priznal, súd nemusel na hlavnom pojednávaní robiť dokazovanie, takže nevypočul ani obžalovaného, ani svedka, ktorým bol príslušník Colnej správy. Súd len prečítal výpis z registra trestov obžalovaného. Podľa neho doteraz trestaný nebol. Prokurátorka v záverečnej reči navrhla obžalovanému trest na dolnej hranici trestnej sadzby za obzvlášť závažny zločin prechovávania a obchodovania s omamnými látkami, jedmi a prekurzormi. Zároveň mu navrhla aj trest vyhostenia v hornej hranici trestnej sadzby. Nigérijčanovi hrozilo 10-až 15-ročné väzenie.

Obhajkyňa Nigérijčana v záverečnej reči povedala, že jej klient skutok spáchal v tiesnivých osobných pomeroch, predtým viedol riadny život a skutok aj oľutoval, a preto požiadala o trest na dolnej hranici trestnej sadzby, tak ako bol navrhnutý.

„Žil som ako riadny občan, pracoval som v Španielsku, len posledný rok som mal problém nájsť si prácu,“ povedal v záverečnej reči Monday Kelly A. Opäť sa za pašovanie drog ospravedlnil. „Sľubujem, že už to nikdy neurobím,“ dodal. Povedal, že mal ťažký život, stratil rodičov pri autonehode, ako prvorodený syn sa musel starať o súrodencov. „Neviem, čo je teraz s nimi,“ vyhlásil na súde. Senát žiadal, aby našiel miesto vo svojom srdci na odpustenie. Senát po jeho záverečnom slove vyhlásil prestávku, počas ktorej sa poradil.

Podľa obžaloby priletel Monday Kelly A. 23. júna linkou z Prahy, pričom pred tým prestúpil z lietadla, ktoré vzlietlo z Bruselu. V tele Nigérijčana sa nachádzalo 73 plastových balíčkov sivočierneho prášku, ktorým bol heroín s prímesou kofeínu a paracetamolu. Celkovo ho mal v tráviacom trakte 1085,5 gramu, z čoho by sa dalo vyrobiť minimálne 1 974 bežných dávok drogy. Hodnota drogy na čiernom trhu by bola od 19 740 € do 39 490 €.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM