Webnoviny - Svet

NITRIANSKY KRAJ: Smer-SD, KDH a SNS spojili sily

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Marián Havran NITRA 1. októbra (WEBNOVINY) – Zmluvu o predvolebnej a povolebnej spolupráci dnes podpísali predstavitelia strán Smer-SD, KDH a SNS v Nitre. Na spoločnej kandidátke má 20 kandidátov na poslancov Smer-SD, deväť KDH a dvoch SNS. Prerozdelenie mandátov kopíruje kandidačnú listinu z minulých komunálnych volieb. V meste v súčasnosti vládne Smer-SD a KDH, nominanti SNS sa do zastupiteľstva nedostali. Spoločným kandidátom koalície na primátora je súčasný primátor Nitry Jozef Dvonč, ktorého podporuje aj Strana zelených.

Volebný program koalícia zhrnula do štyroch téz – Kvalita života, Otvorená samospráva, Investície, Doprava a projekty Európskej únie a Nitra svetu. Prvá oblasť zahŕňa vytváranie podmienok pre rodiny, deti a seniorov. „Po parku na Sihoti chceme vytvoriť ďalšie miesta pre oddych obyvateľov, či už to budú Diely, Klokočina alebo Agrokomplex, vybudovať cyklotrasy a nenáročné športoviská,“ povedal Dvonč na tlačovej konferencii. Koalícia chce podporovať znižovanie emisií CO2, zvyšovať čistotu, poriadok a bezpečnosť v meste a dosiahnuť, aby Nitra bola energeticky a tepelne sebestačná. Posilňovať chce informovanosť s spoluúčasť občanov na rozhodovaní, zaviesť infokiosky pre Nitranov a návštevníkov mesta. Ďalšou prioritou je rozvoj elektronizácie služieb, dobudovanie informačného dopravného systému, Karty klienta a zavedenie Mestskej karty.

Koalícia si kladie za cieľ aj trasparentné narábanie s financiami a šetrenie verejných zdrojov. Realizovať chce viaceré projekty verejno-súkromného partnerstva, medzi nimi napríklad vybudovanie lanovky na Zobor alebo výstavbu akvaparku na mestskom kúpalisku. Vo volebnom programe je aj podpora zriadenia mestskej elektrárne Nitra, výstavba parkovacích domov na sídliskách, zavedenie komplexného parkovacieho systému a integrovanej dopravy. Koalícia si ďalej predsavzala dobudovať priemyselnú zónu Juh a infraštruktúru v zóne Sever. Posledná programová téza Nitra svetu zahŕňa podporu cestovného ruchu, dobudovanie informačného systému, väčšiu propagáciu mesta a hľadanie nových partnerských miest.

Volebnú kampaň chcú strany Smer-SD, KDH a SNS viesť prostredníctvom billboardov, stretnutí s občanmi a cez médiá. Okresný predseda KDH Ján Vančo zdôraznil, že koalícia vyzýva všetkých ostatných kandidátov na primátora aj poslancov ku korektnej predvolebnej súťaži.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM