Lucia Lauková Rôzne

Nočná obloha predvedie nebeské divadlo: Vrcholí meteorický roj Drakonidy

Milovníci nočnej oblohy i vášniví fotografi by mali spozornieť. V októbri budú vrcholiť dva meteorické roje.

Ilustračný obrázok k článku Nočná obloha predvedie nebeské divadlo: Vrcholí meteorický roj Drakonidy
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Aj októbrová nočná obloha ponúka zaujímavé nebeské divadlo. Jeden z dvoch októbrových rojov meteorov bude vrcholiť v noci z utorka na stredu.

„Počas októbra možno na oblohe pozorovať dva meteorické roje. Roj Drakonidy je aktívny od nedele do štvrtku a svoj vrchol má v noci z utorka na stredu,“ uviedla to pre magazín Quark Viktória Zemančíková zo Slovenského zväzu astronómov.

Práve z utorka na stredu budú môcť pozorovatelia vidieť najviac „padajúcich hviezd". Odhadovaná frekvencia je podľa portálu 10 meteorov za hodinu.

„Roj tvoria prachové častice zo zvyškov kométy 21P/Giacobini-Zinner, ktorá bola objavená v roku 1900,“ prezradil portál iMeteo.

Ako uvádza iMeteo, pri svojej odhadovanej rýchlosti 20 km/s sú relatívne pomalé, a preto sa dajú aj ľahšie fotografovať.

V druhej polovici mesiaca bude vrcholiť aj druhý meteorický roj, tzv. Orionidy. Tie sú podľa iMeteo na oblohe aktívne vyše mesiaca, konkrétne od 7. októbra do 2. novembra.

„Orionidy vyvrcholia v noci z 21. na 22. októbra a budú bohatšie na meteory. Odhaduje sa, že padne 20 meteorov za hodinu,“ predpokladá portál, s tým, že prachové častice roja pochádzajú z kométy 1P/Halley, ktorá sa najviac k Zemi priblíži v roku 2061.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM