Aktualizované Lucia Šútorová Správy Regióny

Nočná smršť: V Nitre fúkalo rýchlosťou 110 km/h, na letisku ostala spúšť, FOTO

Hasiči v noci zasahovali najčastejšie pre popadané stromy či odlomené kusy striech. V Janíkovciach sa vietor vyvŕšil aj na letisku.

Ilustračný obrázok k článku Nočná smršť: V Nitre fúkalo rýchlosťou 110 km/h, na letisku ostala spúšť, FOTO
8
Galéria

V súvislosti s búrkami zasahovalo na Slovensku za uplynulých 24 hodín viac ako 350 profesionálnych a dobrovoľných hasičov pri 196 výjazdoch. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

V Nitrianskom kraji boli hasiči privolaní k 49 udalostiam. „Najväčšiu rýchlosť vetra namerali v Nitre a Galante, kde v nárazoch dosahoval až 110 km/h,“ uvádza imeteo.sk.

Bez elektriny ostali aj viaceré ulice v Nitre. V doobedňajších hodinách hlási Západoslovenská distribučná v Nitre 22 porúch. Väčšina z nich s predpokladaným časom odstránenia neskoro večer alebo v noci.

Smršť sa v noci prehnala aj letiskom v Janíkovciach, kde sa koná stretnutie pilotov lietajúcich veteránov Oldtimer Pribina Star. Silný vietor tu poškodil aj niekoľko vetroňov.

Škody na letisku

Silný vietor odtrhol približne tretinu strechy z hangára na letisku, zostali po ňom popadané stromy.

„Tri české transportné vozy, do ktorých sa dávajú vetrone, sú poškodené, rovnako ako jedno súkromné motorové lietadlo. Najhoršie dopadlo bezmotorové historické lietadlo Blaník, ktoré odtrhlo od kotiev, preletelo 150 metrov ponad karavany a skončilo totálne rozbité,“ potvrdil organizátor stretnutia Igor Ott. Obrovským šťastím podľa jeho slov bolo, že smršť spôsobila len materiálne škody a nikto nebol zranený.

Na stretnutí historických vetroňov sa v rámci podujatia Oldtimer Pribina Star stretlo desať účastníkov zo Slovenska a z Českej republiky. K najzaujímavejším historickým vetroňom, ktoré sa na podujatí zúčastnili, patria lietadlo LG-125 Šohaj2, nemecké lietadlo Ka6 Cr a SF-27A, nemecký drevený stroj z 50. rokov minulého storočia. Oblohu nad Nitrou brázdili aj LG-425 Šohaj, lietadlá kovovej konštrukcie Blaníky, ale aj moderné VSO-10 „Osa“, ktoré má nosnú časť drevenú, či najstaršia replika vetroňa Zlín 23 Honza z roku 1947.

Búrka na letisku v Janíkovciach počas stretnutia historických vetroňov
8
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie