Webnoviny - Svet

Nominácie na NME ovládli Arctic Monkeys a Kasabian

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – V pondelok večer zverejnil britský hudobný magazín The New Musical Express zoznam nominovaných na Shockwaves NME Awards 2010. Najväčšie šance uspieť budú mať skupiny Arctic Monkeys a Kasabian, ktoré sú nominované v šiestich kategóriách. Na diaľku zvedú súboj v kategóriách Najlepšia britská skupina, Skupina s najlepšími vystúpeniami, Najlepší album, Najlepší videoklip a v novej Giving It Back Fan Award. Kasabian sú nominovaní aj v kategórii Najlepší obal albumu a Arctic Monkeys budú bojovať o cenu za najlepšiu skladbu.

Formácia Muse, ktorá si v roku 2009 odniesla dve ceny pre Skupinu s najlepšími vystúpeniami a za Najlepší obal, je tento rok nominovaná štyrikrát. Opäť bude bojovať o titul najlepšej koncertnej kapely a v kategóriách Najlepšia britská skupina, Najlepší album a Najlepší koncert. Okrem toho zabojuje o cenu aj vo vedľajšej kategórii Najlepší blog skupiny. Tri ceny môže získať aj rozpadnutá skupina Oasis, ktorej bratia Gallagherovci sú okrem kategórií Najlepšia britská skupina, Najlepší videoklip a Najlepší koncert nominovaní aj vo vedľajších kategóriách ako Najlepší blog skupiny, Najlepšie oblečená osobnosť, Najhoršie oblečená osobnosť, Hrdina roka a Zloduch roka. V poslednej menovanej kraľoval v ostatných šiestich rokoch George W. Bush, no po tom, čo ho vo funkcii amerického prezidenta vystriedal v roku 2009 minuloročný držiteľ ceny Hrdina roka Barack Obama, sa v tohtoročných nomináciách už neobjavuje.

V rámci prestížnej kategórie Najlepšia britská skupina už spomenuté kapely dopĺňa Biffy Clyro. Na cenu za najlepší album sú popri spomenutých favoritoch nominované aj skupiny The Cribs a The Horrors. Cenu za najlepšiu skladbu si okrem Arctic Monkeys môžu odniesť aj Animal Collective, Jamie T, The Big Pink či Florence and the Machine. Speváčka Florence Welch a jej projekt Florence and the Machine sú nominovaní aj v kategórii Najlepší sólový interpret a Dancefloor Filler a samotná Florence Welch tiež v individuálnej vedľajšej kategórii Najlepšie oblečená osobnosť. Jasného favorita na zisk ceny nemá kategória Najlepšia nová skupina, kde sú nominovaní The Big Pink, Bombay Bicycle Club, Mumford a Sons, The xx a La Roux. Medzi najlepšie medzinárodné skupiny sa dostali Green Day, Kings of Leon, Paramore, Vampire Weekend a Yeah Yeah Yeahs. Kalifornská pop-punková formácia Green Day je nominovaná aj v kategóriách Najlepší obal albumu a Najlepšia webová stránka, no paradoxne aj v negatívnych kategóriách ako Najhorší album a Najhoršia skupina.

V televíznych a filmových kategóriách sú medzi celovečernými snímkami na cenu NME nominované filmy 500 dní so Summer, In The Loop, Nehanební bastardi, Twilight sága: Nov a Max a maxipríšerky. Najlepšou televíznou šou sa môže stať The Inbetweeners, Never Mind The Buzzcocks, Peep Show, Skins alebo True Blood: Pravá krv.

Shockwaves NME Awards 2010 rozdajú 24. februára rovnako ako v roku 2009 v londýnskej O2 Academy Brixton. Kým o 24 držiteľoch sošiek rozhodnú hlasovaním čitatelia NME, o víťazoch cien ako Najsexi muž či Najsexi žena budú rozhodovať redaktori periodika. Tí udelia aj ďalšie špeciálne ocenenia vrátane ceny s názvom Osobitný prínos pre britskú hudbu, ktorú si naposledy prevzali Elbow.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM