Rastislav Búgel Rôzne

Nová HROZBA: Po Európe sa šíri EXTRÉMNE žravý japonský chrobák! Ničí úplne všetko

Poľnohospodári a záhradkári by mali zbystriť. V Európe sa začal šíriť chrobák z Japonska, ktorý všetko zožerie.

Ilustračný obrázok k článku Nová HROZBA: Po Európe sa šíri EXTRÉMNE žravý japonský chrobák! Ničí úplne všetko
Zdroj: Facebook.com/Warren Ward

Chrobák pochádzajúci z Japonska začína robiť vrásky na čele pestovateľom v USA a v posledných rokoch dokonca aj v Európe. V krajine svojho pôvodu je považovaný za veľkého škodcu. Časom sa začal šíriť do viacerých kútov sveta.

Japonská hrozba

Jeho meno je chrústovec japonský (Popillia japonica). Českí odborníci už bijú na poplach. Jeho rozšírenie v tamojšej (a aj našej) prírode by mohlo mať veľmi vážne dôsledky pre poľnohospodárstvo a miestne ekosystémy.

„Japonský chrobák je ľahko rozpoznateľný vďaka svojmu charakteristickému vzhľadu. Dospelí jedinci majú kovovo zelené telo s bronzovými alebo zlatými odleskami,“ píše iDnes.cz.

Tento hmyz dorastá do veľkosti 1,5 až 2,5 centimetra. Na krovkách má typické biele škvrny. Chrobáka prvý krát spozorovali v Európe medzi rokmi 2014 a 2015, kedy ho objavili v Taliansku. Podľa portálu sa mu dlhodobo darí v talianskom regióne Lombardia či častiach Švajčiarska.

„Vzhľadom na jeho schopnosť prispôsobiť sa rôznym podmienkam a rýchlemu rozmnožovaniu sa očakáva, že sa čoskoro dostane aj do Českej republiky,“ uvádza iDnes.cz.

Hrozí pohroma

Jeho prítomnosť v prírode by mala nielen ekologické, ale aj ekonomické následky. Chrústovec japonský sa totiž živí listami mnohých druhov rastlín. Medzi nimi sú to napríklad ovocné stromy, okrasné rastliny aj poľnohospodárske plodiny.

„Jeho žravé návyky môžu viesť k výraznému poškodeniu rastlín, čo by mohlo mať negatívny vplyv na poľnohospodárstvo a záhradníctvo. Okrem priameho poškodenia rastlín môže japonský chrobák taktiež narušiť miestne ekosystémy,“ vysvetľuje portál.

Chrobák sa môže stať „konkurenciou“ niektorým miestnym druhom hmyzu, čo môže viesť k poklesu biodiverzity a zmenám v prirodzených biotopoch.

Čo napáda?

Českí odborníci varujú, že kontrola šírenia chrústovca japonského je veľmi dôležitá. Poľnohospodári a pestovatelia by mali byť obozretní a kontrolovať svoje rastliny. Ak chrobáka nájdu, mali by to okamžite nahlásiť príslušným úradom.

Len v Severnej Amerike dnes tento chrobák požiera 300 druhov rastlín. Denník.cz uvádza aj zoznam druhov, ktoré sú najpostihnutejšie:

Ovocie: čerešňa, marhuľa, slivka, jablko, kaki, vínna réva
Poľnohospodárske plodiny: sója a kukurica
Zelenina: paradajky, baklažán a bazalka
Okrasné: ruža, ibištek, vistária, lipa, breza
Divoké: žihľava, černica, chmeľ, hloh

Nebezpečný nie je len dospelý jedinec, ktorý požiera listy, kvety a plody. Larvy sa totiž živia korienkami.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež:

Japanese beetles (Popillia japonica) in Denver.

Posted by Warren Ward on Tuesday, July 23, 2024
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM