Webnoviny - Svet

Nová investícia do závodu na skvapalňovanie CO2

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. októbra (WBN/PR) – Oxid uhličitý (CO2) sa využíva v rôznych dôležitých oblastiach. Príkladom je výroba sýtených nápojov, konzervácia potravín a chladenie, manažment chladiaceho reťazca, doprava či úprava vody. V strednej Európe sa trh s oxidom uhličitým javí ako odvetvie s dobrou perspektívou rastu.

S cieľom posilniť svoju prítomnosť v tomto strategickom regióne, sa Air Liquide, ktorý je európskym lídrom na trhu s oxidom uhličitým, rozhodol pre investíciu do nového závodu v lokalite Pischelsdorf v Rakúsku, zameraného na získavanie a skvapalňovanie oxidu uhličitého. Air Liquide investuje do nového závodu v partnerstve s potravinárskou spoločnosťou Agrana, ktorá v tejto lokalite prevádzkuje závod na výrobu bioetanolu.

Celková investícia predstavuje takmer 15 miliónov eur.

Získavanie oxidu uhličitého v novom závode, ktorého výrobná kapacita je 120 000 ton ročne, bude prebiehať prirodzenou fermentáciou. Uvedenie závodu do prevádzky je plánované v prvom štvrťroku 2012. Použitá technológia bude využívať bioetanol získaný z lokálne pestovaných obilnín, pričom namiesto uvoľnenia do atmosféry sa takto získaný oxid uhličitý bude ďalej čistiť a skvapalňovať.

Pri rozvoji aktivít v strednej Európe stavia Air Liquide na svojich dlhoročných skúsenostiach s využívaním CO2, ktorá spoločnosti umožňuje vytvoriť pre svojich zákazníkov širokú a komplexnú ponuku produktov.

„Závod Air Liquide na získavanie oxidu uhličitého znamená výrazné a trvalo udržateľné zlepšenie v prirodzenom cykle CO2. Oxid uhličitý, ktorý sa uvoľňuje pri fermentácii alkoholu, je pripravený špeciálne pre priemyselné využitie a efektívne nahrádza CO2 získaný z menej udržateľných zdrojov,“ hovorí Johann Marihart, generálny riaditeľ spoločnosti AGRANA Beteiligungs-AG.

Jean-Luc Robert, výkonný riaditeľ Air Liquide Central Europe, dopĺňa: „Na dohodu so spoločnosťou Agrana, ktorá je jednou z popredných spoločností vo svojej oblasti, sme mimoriadne hrdí. Táto investícia umožní získavať a opätovne využívať oxid uhličitý z obnoviteľných zdrojov, a súčasne podporí rozvoj našich aktivít na trhu s oxidom uhličitým a posilní našu pozíciu v tomto rozvíjajúcom sa regióne.“

Linka Air Liquide Industrial Merchant Obchodná linka Industrial Merchant má na starosti výrobu a distribúciu plynov vo veľkých množstvách a fľašiach. Zákazníkom poskytuje profesionálne riešenia na zlepšovanie alebo vývoj nových priemyselných procesov v piatich oblastiach: potravinárstvo a farmácia, automobilový priemysel a výroba, remeslá a siete, materiály a energia, technológia a výskum. V roku 2009 dosiahla linka Industrial Merchant tržby 4,3 miliardy eur.

Air Liquide na Slovensku zamestnáva takmer 40 pracovníkov a na slovenskom plynovom trhu pôsobí už 10 rokov. Air Liquide zásobuje zákazníkov vo všetkých regiónoch Slovenska a v celom rade priemyselných odvetví, ako sú potraviny a nápoje, zdravotníctvo, chémia, automobilový priemysel, energetika, hutníctvo, ťažba a spracovanie kovov.

Viac informácií na: www.airliquide.com

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM