Webnoviny - Svet

Nová vláda má svoj prvý rozpočet už pripravený

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Vláda Ivety Radičovej má svoj prvý rozpočet už pripravený. Podľa vopred avizovaných informácií z rezortu financií by pritom mal štát v budúcom roku hospodáriť s hotovostným deficitom na úrovni 3,823 mld. eur. Príjmy by mali dosiahnuť 13,092 mld. eur a celkové výdavky sa rozpočtujú na úrovni 16,916 mld. eur. Do rozpočtov samospráv by malo v budúcom roku zo štátnej kasy smerovať 1,046 mld. eur, z čoho 649,7 mil. eur pripadne na obce a 395,8 mil. eur na vyššie územné celky. Rezerva štátneho rozpočtu sa na budúci rok určuje na 23,8 mil. eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý zverejnil rezort financií.

Na tento rok boli príjmy ešte predchádzajúcou vládou rozpočtované na úrovni 12,531 mld. eur a celkové výdavky vo výške 16,277 mld. eur. Deficit bol rozpočtovaný v sume 3,746 mld. eur. Podľa skutočného vývoja sa však tieto parametre podľa rezortu financií nepodarí naplniť a deficit štátneho rozpočtu v tomto roku dosiahne 4,7 mld. eur. Podľa očakávaní ministerstva financií by pritom príjmy v tomto roku mali dosiahnuť iba 11,147 mld. eur a výdavky 15,847 mld. eur. Celkovo by sa tak deficit verejných financií mal z vlaňajších 7,9 % hrubého domáceho produktu posunúť len mierne na 7,8 % výkonu ekonomiky.

Celá verejná správa, teda štát spolu s ostatnými verejnými inštitúciami, by pritom v budúcom roku mala hospodáriť s deficitom na úrovni 4,9 % hrubého domáceho produktu. Samotný deficit štátneho rozpočtu by sa na tom mal podľa metodiky ESA 95 podieľať sumou 3,717 mld. eur, kým ostatné subjekty rozpočtu verejnej správy by mali zostať v prebytku 278,2 mil. eur. Celkový deficit verejnej správy by tak v metodike ESA 95 mal dosiahnuť 3,439 mld. eur, pri príjmoch v objeme 23,308 mld. eur a výdavkoch v sume 26,747 mld. eur.

Navrhovaný rozpočet je ovplyvnený aj konsolidačným balíčkom, na ktorom sa dohodla vládna koalícia. Aj ten, okrem globálneho ekonomického vývoja a tiež hospodárenia niektorých subjektov verejnej správy, je pritom podľa rezortu financií nositeľom istej neistoty ohľadom skutočného vývoja. „Faktom je, že tento návrh rozpočtu v sebe nesie značné neistoty,“ konštatuje rezort financií v návrhu rozpočtu. Tie sú spôsobené výraznými rizikami pri predpokladoch vývoja svetovej ekonomiky. Hoci náznaky oživenia sú v poslednom čase sľubné, mnohí ekonómovia podľa ministerstva varujú pred unáhleným optimizmom.

Rizikom je podľa rezortu financií aj výška skutočného deficitu verejných financií v tomto roku, pretože vývoj v niektorých zložkách je stále neistý. Týka sa to napríklad aj hospodárenia vyšších územných celkov a hospodárenia miest a obcí, ktoré majú voľby koncom novembra. „A treťou neistotou je aj dopad viacerých ozdravných opatrení na príjmy a výdavky verejných financií, ktorý nikdy nemožno vypočítať celkom presne,“ konštatuje sa v návrhu rozpočtu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM