Webnoviny - Svet

Nové dane a regulácie ohrozujú zotavenie ekonomiky

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP VIEDEŇ 21. septembra (WEBNOVINY) – Nové dane a regulácie v bankovom sektore ohrozujú poskytovanie úverov a zotavenie ekonomiky v postkomunis­tických krajinách strednej a východnej Európy (SVE). V aktuálnej štúdii o bankách v regióne to tvrdí rakúska banková skupina Raiffeisen Zentralbank (RZB). Banka predpovedá regiónu utlmené zotavenie ekonomiky, ktoré sa v tomto a budúcom roku podpíše aj na miernom raste objemu poskytnutých úverov, uviedol hlavný ekonóm RZB Walter Demel v dokumente, ktorý banka zverejnila v utorok. Riziko pre krehké zotavenie však predstavujú sprísnené globálne regulácie, ako aj nové dane vo finančnom sektore v krajinách ako Maďarsko a Rakúsko, prípadne Poľsko, tvrdí banka, podľa ktorej kombinácia prísnejších kapitálových požiadaviek a nových daní predstavuje „jeden z hlavných rizikových faktorov pre zotavenie ekonomiky aj v strednej a východnej Európe“.

RZB v aktuálnej štúdii ďalej uviedla, že najväčším poskytovateľom úverov v regióne SVE bola v minulom roku talianska banková skupina UniCredit, za ktorú nasledujú rakúska Erste Bank a RZB. Štvorkou podľa objemu poskytnutých úverov bola v roku 2009 v regióne francúzska Societe Generale nasledovaná belgickou bankovou a poisťovacou skupinou KBC.

Rakúska banka Raiffeisen Zentralbank (RZB) pôsobí na Slovensku prostredníctvom spoločnosti Raiffeisen International Bank – Holding AG, ktorá je majoritným akcionárom Tatra banky s podielom na hlasovacích právach vo výške 73,88 %, Tatra Holding drží 14,38 % akcií, zvyšok vlastnia menšinoví akcionári.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM