Webnoviny - Svet

Nové nábrežie Trenčína vytvorí renovátor Hamburgu

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

TRENČÍN 27. januára (WEBNOVINY) – Centrum Trenčína čakajú v najbližších rokoch veľké zmeny. V rámci modernizácie železnice sa bude presúvať trať, ktorá povedie novým mostom. V strede mesta sa tak uvoľní osem hektárov pozemkov medzi zastavaným centrom a brehom rieky Váh, ktorá tečie stredom mesta. V zaplnenej sále bývalého kina Hviezda sa preto pod réžiou moderátora Štefana Hríba konala v stredu večer diskusia o budúcnosti nábrežia, kde v súčasnosti nadivoko rastie zeleň.

Primátor Trenčína Branislav Celler (SDKÚ-DS) hovorí, že ide o územie veľké ako súčasné historické centrum a s územím je nutné niečo robiť. Projekt ako River Park v Bratislave je preňho neprijateľný, pretože je podľa jeho slov „hrozný“. Rozhodol sa, že záštitu nad riešením daného územia bude mať na starosti architekt Peter Gero, ktorý mal na starosti revitalizáciu problematických štvrtí nemeckého Hamburgu. Gero má územiu vštiepiť filozofiu a jej riešenie udržať v odbornej a nie politickej rovine.

Proti veľkým zásahom však vystúpil Drahoš Stano z Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Žiada zachovať v čo najväčšej miere súčasný stav, len s miernymi úpravami. Hovorí, že medzi riekou a mestom treba ponechať zeleň. Upravené nábrežie, hoci aj s mestským parkom, už podľa neho nie je príroda. Spoluorganizátor diskusie Richard Ščepko zas primátorovi prízvukoval, aby sa uskutočnila diskusia ešte predtým, než bude neskoro.

Mesto si ešte v roku 2004 dalo vypracovať štúdiu, ako by územie mohlo vyzerať. Viacerým prítomným divákom sa však vizualizácia novovybudovanej mestskej štvrte s upraveným nábrežím nepáčila. Úplne zavrhnutá bola štúdia z dielne ateliéru Vallo Sadovský, tvorcov Mestských zásahov. Vallo prítomných ubezpečil, že išlo len o vizualizáciu pre potenciálneho developera.

Diskusia sa uberala hlavne smerom, či územie ponechať zelené alebo ho zastavať. Architekt Matúš Vallo povedal, že vytvoriť na území len zeleň je laická utópia. Miestny architekt Matúš Guga na to povedal, že nejde o zeleň, či zástavbu, ale skôr o definíciu územia, na čo má slúžiť. Podľa jeho slov je nezmysel, aby drvivú časť využitia plochy tvorili bytovky, ako to naznačuje mestský model. Územie by podľa neho malo mať skôr kultúrno-spoločenský charakter. Zároveň prízvukoval, že musí byť zachovaný pohľad na hrad a historické pamiatky v centre, takže budovy by mali mať nanajvýš dve až tri poschodia.

Primátor Celler na to dodal, že nimi vypracovaná štúdia má len ukázať, čo je v danom území vôbec možné budovať a nejde o schválenú štúdiu, podľa ktorej sa bude stavať. Podľa jeho slov by mesto malo ísť cestou, keď sa najskôr stanovia regulatívy, výšky a zadefinujú funkcie a následne samospráva vyhlási medzinárodnú súťaž. Dodal, že preto je dôležité o území rokovať s veľkým predstihom ešte predtým, než bude revitalizácia územia aktuálna.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM