Webnoviny - Svet

Nové sneženie ochromeným krajinám nepomáha

WEBNOVINY.SK

Brusel Foto: SITA/APLONDÝN 13. januára (WEBNOVINY) – Čerstvé sneženie pridalo v stredu ďalšie problémy niektorým už aj tak ochromeným regiónom Európy. Najmä vo Veľkej Británii a vo Francúzsku úrady museli zavrieť letiská a školy, pričom prerušené boli mnohé cestné aj železničné spojenia.

V čase, keď v noci na stredu v krajine po krátkom odmäku opäť klesli teploty, predstavitelia britského obchodu uviedli, že táto zima, ktorá je najhoršia za posledné desaťročia, stojí krajinu stovky miliónov libier každý deň.

Ochromená zostala letecká doprava, keď úrady zavreli londýnske letisko Gatwick do času, kým ho vyčistia od snehu. Tento krok zdržal tím záchranárov smerujúcich na Haiti, ktoré v noci na stredu zasiahlo ničivé zemetrasenie. Ďalšie londýnske letisko Heathrow už oznámilo zrušenie 84 väčšinou krátkych vnútroštátnych a medzinárodných letov. „Naše letiskové tímy pracujú nepretržite, aby udržali obe pristávacie dráhy čisté, ale možnosť ďalšieho sneženia a mrazov v oblasti letiska stále zostáva,“ informovalo letisko, ktoré je najvyťaženejším uzlom civilnej dopravy na svete. Letiská London City, Birmingham, Cardiff a Southampton po zatvorení znova otvorili.

V podobnej situácii sa ocitli aj cestujúci vo Francúzsku. Na letisku Charla de Gaulla v Paríži zrušili pre sneženie a dážď 40 percent všetkých letov, pričom na letisku Orly ich zrušili až polovicu. Sneh zapríčinil aj zatvorenie alebo obmedzenie prevádzky na ďalších regionálnych letiskách.

Francúzske cestné úrady vydali zákaz premávky všetkým kamiónom od polnoci do stredajšieho poludnia v ôsmich departementoch v okolí Paríža, keď sever Francúzska prikryla tri- až päťcentimetrová vrstva snehu. Pre tento zákaz muselo zostať na parkoviskách viac ako 4 tisíc kamiónov.

Spoločnosť Eurostar, ktorá zabezpečuje železničnú dopravu medzi Veľkou Britániou a Európou, oznámila, že pracuje v „takmer normálnom“ režime. Dva vlaky z Londýna do Bruselu a jeden z Londýna do Paríža ako aj taký istý počet vlakov opačným smerom v stredu neodišli. Cestujúci si preto museli zarezervovať lístky na ďalší najbližší vlak.

Britská Federácia malých podnikateľov odhaduje, že zlé počasie stojí ekonomiku jej krajiny najmenej 600 miliónov libier (670 miliónov eur) denne. Podľa federácie počasie najviac zasiahlo malé podniky, nakoľko ich zamestnanci nemôžu normálne pracovať pre zatvorenie škôl a zaviate cesty.

V Nemecku, jednej z krajín najhoršie postihnutých snehovými zrážkami, teploty klesli na mínus 6°C a juh zasiahlo sneženie, zatiaľ čo cesty druhej triedy na severe zostávajú stále zablokované.

Na Pyrenejskom polostrove teploty stúpajú najmä v Španielsku, ale takmer v celom Portugalsku úrady vyhlásili stupeň pohotovosti pre silné vetry a dažde očakávané na stredu.

Niektoré časti balkánskeho regiónu zasiahli povodne spôsobené silnými dažďami.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM