Webnoviny - Svet

Nové spôsoby sporenia finančných prostriedkov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. septembra (WBN/PR) – Podľa najnovších správ v USA tento rok skrachovalo ďalších 73 bánk. Odborník zo Salve Finance hodnotí situáciu na Slovensku.

Sales director Mgr. Vladimír Trnka zo Salve Finance tvrdí, že: „Krachovanie bánk je prirodzený stav, ktorým sa trh čistí a zbavuje nezdravých článkov vo svojom mechanizme.“ Podľa spomínaného odborníka ide prevažne o menšie a menej významné banky. Skrachovaním bánk sa vytvorí priestor pre zdravšie a staršie banky a aj pre vznik nových. Ďalej Trnka hodnotí situáciu na Slovensku: „Slovensko má tiež trh voľnej súťaže a riadi sa veľmi podobnými pravidlami. Náš trh je však oveľa menší ako americký, a tak u nás banky krachujú niekoľkonásobne menej často.“ Bezpečnosť vkladov bežných občanov v bankách na Slovensku je určená pravidlami Fondu ochrany vkladov. Vklady až do výšky 100 000 € sú na 100% chránené.

Najvhodnejší bežný účet

Až 80 % Slovákov má termínovaný vklad alebo bežný účet. Preto netreba brať na ľahkú váhu výber najvhodnejšej banky pre vedenie bežného účtu. Vladimír Trnka radí: „Každá služba niečo stojí. Z toho vypláva, že cenník poplatkov je pri výbere banky základnou pomôckou.“ Ďalšími kritériami sú dostupnosť pobočiek a bankomatov, kvalita internet bankingu a mobil bankingu. „Elektronické prostredie bez personálu, alebo len s minimálnym personálom, je lacnejšie a banka v tomto prípade nemusí klienta drasticky zaťažovať poplatkami,“ uvádza Sales director zo Salve Finance.

Termínovaný vklad a iné možnosti

Aj keď termínované vklady patria medzi populárne produkty na sporenie, odborník zo Salve Finance zastáva názor: „Ak potrebujeme na nejaký relatívne krátky čas uschovať naše peniaze do cca 1 – 2 rokov, oplatí sa vyžiť spôsob termínovaného vkladu. Avšak pri dnešnej vysokej miere inflácie, ktorá presahuje úroky na termínovaných vkladoch, nemôžeme vôbec hovoriť o zhodnocovaní peňazí.“ Preto radí prejsť na nové spôsoby sporenia. Prvým sú dlhodobé produkty sporenia, do ktorých sa investujú finančné prostriedky z prebytkov. „Je preto nevyhnutné financie dlhodobejšie plánovať ,“ konštatuje Trnka. Druhým novým spôsobom sporenia je zmena v akceptovaní vyššej miery rizikovosti, nakoľko s vyšším úrokom zhodnotenia sa spája aj vyššia miera rizika. „Licencovaní obchodníci s cennými papiermi, ktorí sú kontrolovaní Národnou bankou Slovenska, sú vhodnou alternatívou pre šetrenie, pretože dokážu pri vhodne zvolených produktoch rozkladať riziko a dosahovať vyššie zhodnotenia ako v bankách,“ uzatvára Vladimír Trnka zo Salve Finance.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM