Novela zákona neprešla: Slováci si europoslancov nebudú môcť voliť poštou

Poslanci chceli presadiť návrh zákona, ktorý by umožnil voľbu poštou do Európskeho parlamentu. Využiť by to mohli Slováci žijúci v zahraničí.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Novela zákona neprešla: Slováci si europoslancov nebudú môcť voliť poštou
Zdroj: TASR

Občania SR si nebudú môcť voliť slovenských poslancov Európskeho parlamentu poštou. Národná rada totiž odmietla novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne poslancov za SaS Martina Klusa a Milana Laurenčíka.

Voľba poštou

„Cieľom návrhu zákona je umožniť v rámci volieb do Európskeho parlamentu voľbu poštou,“ uvádzali poslanci. Takto by mohli voliť podľa nich aj Slováci žijúci v zahraničí. V súčasnosti voľba poštou možná nie je. „Umožnenie voľby poštou podčiarkne prierezový celoeurópsky, resp. globálny charakter týchto volieb,“ odôvodňovali. Argumentovali aj zvýšením volebnej účasti.

Moderné občianstvo

Poslanci poukazovali, že moderné občianstvo odohrávajúce sa v čoraz globalizovanejšom svete predpokladá možnosť voliť si svojich zástupcov bez ohľadu na aktuálne miesto pobytu. Pripomínali tiež nízku volebnú účasť. Tou sa podľa poslancov Slovensko opakovane zaraďuje na „nelichotivé posledné miesto v rámci všetkých štátov Európskej únie“.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR