Webnoviny - Svet

Novela zákona umožní odčlenenie obce od rómskej osady

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Viktor ZamborskýPOPRAD 6. apríla (WEBNOVINY) – Ministerstvo vnútra pripravuje novelu zákona o obecnom zriadení, ktorá by mohla vyriešiť problém spolunažívania obyvateľov centrálnej obce Žehra s obyvateľmi rómskej osady Dreveník v Žehre. „Pokiaľ orgány obce porušujú svoje zákonné povinnosti viac ako tri mesiace, v takom prípade bude možné odčlenenie aj menšej časti obce a budú môcť vytvoriť samostatnú obec. Samozrejme, o rozdelení obce rozhoduje vždy vláda na základe stanoviska ministerstva vnútra,“ uviedol po dnešnom stretnutí s členmi Občianskeho združenia Nová Žehra minister vnútra Daniel Lipšic.

Podľa ministra týmto zákonom sa umožní, aby bolo možné slušných ľudí a ich peniaze a dane ochrániť. „Dnešný stav je neprijateľný,“ dodal Lipšic. Podľa ministra by mohla byť novela zákona schválená a prijatá ešte v tomto roku.

S týmto návrhom boli spokojní aj členovia Občianskeho združenia Nová Žehra, ktorí iniciovali dnešné stretnutie s ministrom a už niekoľko rokov sa neúspešne snažia o riešenie problémov vo svojej obci. „Doposiaľ bolo stále povedané, že podmienky pre rozdelenie obce sú presne stanovené a nie je možné z nich udeliť žiadnu výnimku,“ uviedol Jozef Tekeli zo združenia Nová Žehra. Hlavným cieľom členov združenia je, aby ich záležitosti nespravoval niekto iný, ale aby si mohli sami spravovať svoje záležitosti, zvoliť si svojho starostu a poslancov.

Hneď, ako vstúpi novela zákona o obecnom zriadení do účinnosti, sú pripravení členovia občianskeho združenia iniciovať kroky na odčlenenie materskej obce Žehra od rómskej osady Dreveník. Podľa súčasne platného zákona sa môže obec rozdeliť, len ak nové obce budú mať katastrálne územie alebo súbor katastrálnych území tvoriaci súvislý územný celok, najmenej 3 000 obyvateľov a ak urbanisticky nesplynuli s ostatnými časťami obce. Práve minimálny počet obyvateľov je problémom pre rozdelenie Žehry.

Celá obec má dnes okolo 2 000 obyvateľov. Menšia časť, približne 500 ľudí žije v centrálnej obci a časti Hodkovce. Viac ako 1 500 obyvateľov žije v rómskej osade Dreveník, ktorá je vzdialená asi dva kilometre od centrálnej obce. Obyvateľom centrálnej obce Žehra a osady Hodkovce sa nepáči, že všetky obecné peniaze idú len do osady Dreveník na úkor rozvoja samotnej Žehry. Väčšina poslancov aj starosta pochádza z rómskej osady.

Vláda prehodnotí kompetencie samospráv

Vláda po dnešnom rokovaní s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska v Štrbe pripravuje prehodnotenie kompetencií samospráv. „Ukazuje sa, že niektoré originálne kompetencie prislúchajú samosprávam, sú im vlastné a vedia ich plnohodnotne vykonávať. Zároveň sa ukazuje, že sú kompetencie, ktoré sú diskutabilné, či by mali byť vykonávané obcou, malou obcou, či by nebolo lepšie, keby tento výkon bol prenesený na inú inštitúciu alebo vrátený na centrálne riadenie,“ uviedla po rokovaní premiérka Iveta Radičová. Takouto vrátenou kompetenciou by mohla byť podľa Radičovej celá oblasť sociálnych služieb alebo aj oblasť hmotnej núdze.

Do júna by mala pracovná skupina pripraviť pre vládu prehodnotenie existujúceho kompetenčného zákona a návrh na jeho zmeny. Podľa Radičovej by mohla terénna a opatrovateľská práca byť v starostlivosti obcí a starostlivosť v penziónoch či iných inštitúciách pod vyššími územnými celkami. Podľa ďalšieho návrhu, ku ktorému sa prikláňa aj Iveta Radičová, by sa „kamenná starostlivosť“ riadila centrálne. Následne bude musieť byť urobená aj zmena

Ďalšou dohodou vlády s predstaviteľmi samosprávy je príprava komunálnej reformy. Malo by ísť o dobrovoľné spájanie sa obcí na výkon niektorých funkcií, aby sa im uľahčil ich výkon, ale aj na prístup k eurofondom. Tento návrh v spolupráci so samosprávou chce vláda pripraviť do konca roka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM