Webnoviny - Svet

Novelu jazykového zákona dorieši Koaličná rada

WEBNOVINY.SK

Daniel Krajcer a Iveta Radičová Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Ani po druhom rokovaní zástupcov koaličných strán s ministrom kultúry Danielom Krajcerom o novele zákona o štátnom jazyku nie je jasné, či novelizovaný zákon sankcie za porušenie jazykového zákona zruší, alebo ich ponechá ako poslednú možnosť v krajných situáciách.

Išlo by o prípady, keď pri porušeniach ani napriek upozorneniu ministerstva po uplynutí dostatočného času nedošlo k požadovanej náprave. Aj v takýchto prípadoch by však pri pokutovaní išlo len o možnosť, ktorú ministerstvo môže, ale nemusí uložiť. Strana Most-Híd je však proti akýmkoľvek sankciám.

„Nie sme za zachovanie sankcií,“ povedala po rokovaní poslankyňa Národnej rady SR Edita Pfundtner zo strany Most-Híd, podľa ktorej sa novelou bude zaoberať ešte predsedníctvo strany.

Za to, aby ministerstvu ostala možnosť sankcie udeľovať, je strana SaS. Jozef Viskupič z poslaneckého klubu SaS si však myslí, že „v rovine zdravého rozumu“ dôjde ku konečnej dohode. Krajcer upozornil, že predkladaná novela nie je primárne o sankciách, na čo netreba zabúdať, ale rieši napríklad aj ochranu a postavenie štátneho jazyka a množstvo ďalších vecí.

Novela je otvorený dokument

Podľa ministra kultúry je novela ešte „otvorený dokument“ a o jej podobe stále možno rokovať. Definitívne znenie novely, ktoré Krajcer predloží na stredajšom rokovaní vlády, tak bude známe až po utorňajšej Koaličnej rade, na ktorej sa o konečnej podobe bude ešte rokovať.

Magdaléna Vášáryová, ktorá sa na dnešnom rokovaní zúčastnila za poslanecký klub SDKÚ-DS povedala, že už teraz „až na dva body došlo k absolútnemu konsenzu“. Prvým bodom sú spomínané sankcie, okrem nich je ešte potrebné doriešiť vydávanie nepravidelných tlačovín.

Tento bod má však prevažne technický charakter, a preto by s ním nemal byť problém. Vášáryová podobne ako Krajcer zdôraznila, že novela nie je len o sankciách a označila ju za „veľkú novelu“, ktorej schválením vláda vyšle „jednotný signál, že ten zákon, ktorý sa prijal za ministra Maďariča, je jednoducho pre demokratickú vyspelú krajinu neprijateľný,“ dodala poslankyňa.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM