Webnoviny - Svet

Novely trestných kódexov sú v pripomienkovom konaní

WEBNOVINY.SK

Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Zrýchliť trestné konanie, obmedziť priestor pre obštrukcie zo strany obvinených, zlepšiť možnosti pre orgány činné v trestnom konaní pri objasňovaní závažnej trestnej činnosti. To by mala priniesť novelizácia trestných kódexov, ktoré predložil rezort spravodlivosti do pripomienkového konania. Zmeny novely Trestného poriadku a Trestného zákona sú podľa ministerky Lucie Žitňanskej v záujme poškodených i obvinených. Novelizácia rieši okrem iného oblasť využitia dôkazov z použitia informačno-technických prostriedkov, postihu tzv. čiernych stavieb, poškodzovanie kultúrnych pamiatok, ako aj trestnoprávnu zodpovednosť verejných činiteľov.

Zrýchlenie trestného konania a obmedzenie obštrukcií by mala priniesť napríklad povinnosť obvineného včasne si zvoliť obhajcu a podať žiadosť o jeho ustanovenie. V praxi by to malo znamenať, že súd nebude musieť odročiť pojednávanie napríklad pre náhlu zmenu advokáta a pre odvolávanie sa na potrebu naštudovania spisu. Posúva sa tiež hranica sadzby trestných činov pre vykonanie hlavného pojednávania bez prítomnosti obvineného z piatich na desať rokov. Rozšíriť by sa tiež mala možnosť konania v neprítomnosti, ak si dotknutá osoba nepreberá súdne zásielky. K zrýchleniu konania by mala pomôcť aj možnosť uzavretia dohody o vine a trestne priamo v konaní pred súdom na začiatku hlavného konania bez vrátenia veci prokurátorovi, ako aj možnosť ustanoviť náhradného obhajcu aj v prípravnom konaní.

Novela Trestného poriadku by mala umožniť v prípade objasňovania závažnej kriminality lokalizáciu telekomunikačnej prevádzky. Novela umožní ďalej použitie zistených skutočností zo záznamu z nasadenia informačno-technických prostriedkov ako dôkazu v inom konaní. „Nerozširujeme možnosť použitia informačno-technických prostriedkov nad rámec dnešnej právnej úpravy,“ zdôraznila Žitňanská. Rozširuje sa tiež okruh trestných činov, kde môže byť nasadená za agenta aj iná osoba ako policajt. Ide o trestné činy založenia, zosnovania a podpory zločineckej skupiny alebo teroristickej skupiny a zločinu spáchaného zločineckou, teroristickou alebo organizovanou skupinou.

Novela Trestného zákona rieši tzv. volebnú korupciu cez kupovanie voličských hlasov. Postihuje tiež tzv. čierne stavby. V prípade porušenia stavebného zákona bude možné potrestať páchateľa odňatím slobody až na dva roky, ak takýto skutok spácha už odsúdená osoba opakovane, môže trest stúpnuť na tri až opäť rokov. Postihovať tiež bude možné verejného činiteľa, ak nedbanlivosťou spôsobí škodu veľkého rozsahu. Tá je vyčíslená na minimálne 133-tisíc eur. Rovnako sa potrestá, ak z nedbanlivosti spôsobí ťažkú ujmu na zdraví viacerých osôb alebo smrť viacerých osôb. Verejným činiteľom hrozí za nedbanlivostné činy trest jeden až päť rokov. Zmeny v trestných kódexoch by mali byť podľa predstáv rezortu účinné 1. septembra 2011.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM