Správy

Novinka, ktorá poteší: Lieky objedná a dodá jedna lekáreň, pacient ich nemusí zháňať

Lekárne majú od júla možnosť blokovať erecepty, teda objednať a dodať liek, ktorý v lekárni nie je dočasne dostupný. Pacienti tak nemusia zháňať liek v iných lekárňach.

Ilustračný obrázok k článku Novinka, ktorá poteší: Lieky objedná a dodá jedna lekáreň, pacient ich nemusí zháňať
Zdroj: TASR

Blokovanie ereceptov je nová funkcionalita systému elektronického zdravotníctva, ktorý ministerstvo uviedlo do praxe v januári. Takýto postup má zabrániť duplicitnému vydávaniu liekov vo viacerých lekárňach.

„Využíva sa vtedy, ak lekáreň predpísaný liek v tom čase nemá k dispozícii, no vie ho objednať. Počas čakania na dodanie si erecept zablokuje, aby nedošlo k výdaju v inej lekárni,“ povedal Boris Chmel, hovorca Národného centra zdravotníckych informácií.

Elektronický recept sa automaticky odblokuje pri výdaji lieku. Ak lekáreň nevie liek vydať v požadovanom čase, odblokuje predpis, ktorý môže byť vybavený v inej lekárni. Odblokovať recept môže len tá lekáreň, ktorá ho zablokovala.

V systéme ezdravie, ktorý funguje od januára, lekári predpísali už viac ako 19 miliónov ereceptov a zaregistrovali 5 miliónov záznamov z vyšetrení.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM