Webnoviny - Svet

NOVOTNÝ: Vláda nerozumie ľuďom, keď chce Rázsochy

WEBNOVINY.SK

Viliam Novotný Foto: SITA

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Vláda nerozumie potrebám pacientov, keď chce za 480 miliónov eur pokračovať v 30 rokov starom projekte výstavby nemocnice Rázsochy. „Obávame sa toho, že sa tu pripravuje ďalší veľký obchod so zdravím pre firmy blízke vládnej koalícii, ktorý zaplatia všetci občania v najbližších 20 – 30 rokoch. Navrhujeme preto, aby sa namiesto megalomanskej nemocnice Rázsochy radšej postavilo osem nemocníc vo všetkých regiónoch Slovenska,“ píše predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný s tým, že Bratislava modernú nemocnicu potrebuje, ale nie megalomanský projekt Rázsochy. „Za 2 mld. korún (66 387 837,75 €) sa dá postaviť moderná, dobre vybavená nemocnica s približne 500 lôžkami,“ tvrdí Novotný.

Vláda dnes zobrala na vedomie výsledky auditov vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Rázsochy, ktoré odporúčajú, aby sa zdravotnícke zariadenie dokončilo. Predbežná cena projektu vrátane projektovej a technologickej vybavenosti je vyčíslená na 480 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. „I napriek tomu, že dielo si vyžaduje značný finančný objem, je jedinou zmysluplnou alternatívou stabilizácie a zabezpečenia ďalšieho rozvoja zdravotného stavu obyvateľstva širokého regiónu s dosahom na celé Slovensko, ako aj edukačnej základne slovenského zdravotníctva,“ uvádza sa v predloženom materiáli.

Kabinet zároveň uložil ministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimu povinnosť predložiť do konca marca komplexnú analýzu súčasného stavu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava, ako aj úpravu projektu Rázsochy a spôsob jeho financovania. Až potom sa rozhodne, či sa naozaj dostavia alebo nie. „Môžem potvrdiť, že návrh ministerstva je, aby sa v tom pokračovalo. Do 31. marca musíme pripraviť reálny návrh financovania tejto stavby, potom sa povie áno alebo nie,“ uviedol Raši.

Dobudovaním Rázsoch by sa podľa rezortu vytvorilo špičkové koncové univerzitné zdravotnícke zariadenie s celkovou kapacitou asi 900 lôžok a s vysokou úrovňou vybavenia operačných sál, ako aj urgentnej a intenzívnej medicíny. Minister odmietol vyjadrenia o tom, že lepšie ako dostavať Rázsochy by bolo postaviť osem nových regionálnych nemocníc. „Aký odborník povedal takúto blbosť?“ spýtal sa.

Podľa neho pôjde o zariadenie s regionálnou, nadregionálnou, ako aj celoslovenskou pôsobnosťou, s 28 extra modernými sálami. Zároveň v ňom bude technické a prístrojové vybavenie za približne 180 mil. eur, vedeckovýskumná aj výučbová báza. „Pokiaľ by sme nemocnicu takého rozsahu s jedinečnými oddeleniami stavali na zelenej lúke, predpokladá sa, že náklady by boli ešte o 40 % vyššie,“ tvrdí Raši.

Potrebné zdroje plánuje minister hľadať v mimorozpočtovom financovaní. „Odkedy sa oživila téma Rázsochy, tak je stále snaha mnohých investorov, aj zo zahraničia, prísť a byť aktívnym a participovať na tom,“ povedal. Zároveň potvrdil, že potrebné zdroje by sa mali získať aj z predaja objektov na Mickiewiczovej ulici. Ponuku na predaj areálu Lekárskej fakulty UK dal Rašimu v súvislosti s dostavbou Rázsoch aj dekan tejto fakulty.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM