Anton Hrachovský Regióny Rôzne

Novozámocký lekár medzi špičkou: V nemocnici previedol raritnú operáciu

Aj na Slovensku sa realizujú špičkové výkony a operácie, ktoré si zaslúžia pozornosť. Sú aj také, ktoré sú jedinečné nielen v rámci Slovenska, ale aj Európy či sveta. V ankete TOP inovácie v medicíne je nominovaný i lekár z nemocnice v Zámkoch.

Ilustračný obrázok k článku Novozámocký lekár medzi špičkou: V nemocnici previedol raritnú operáciu
Zdroj: TASR

Jedná sa o ďalší ročník ankety Top inovácie v medicíne organizovanej Zdravotníckymi novinami. Zúčasňujú sa jej odborníci nominovaní v jedenástich špecializáciách, ktorých pridali nemocnice, špecializované ústavy a čitatelia Zdravotníckych no­vín.

Medzi špičkou majú zastúpenie i Zámky

Výsledkom je nominácia takmer sto lekárov, z ktorých si odborníci z oblasti medicíny vyberú tých najlepších. Cieľom je vyzdvihnúť úspechy lekárov, o ktorých sa nie vždy hovorí. Ich výkony, operácie, či nové systémy často uľahčujú pacientom zlepšiť ich zdravotný stav či pomáhajú zefektívniť prácu lekárov a posunúť ju na vyššiu úroveň.

V kategórii chirurgických zákrokov majú zastúpenie aj Nové Zámky, konkrétne traumatológ Martin Takáč z FNsP Nové Zámky, ktorý ako prvý na Slovensku implantoval dvom pacientom prvé bio-vstrebateľné skrutky.

Fínske skrutky

Tieto špeciálne skrutky majú fínsky pôvod, od roku 2007 boli použité pri viac ako 30-tisíc operáciách vo svete. Sú vhodné na zafixovanie kostných zlomenín, osteotómií, artrodéz, kostných štepov a osteochondrálnych fraktúr. Výhodou tejto skrutky je vysoká pevnosť a spoľahlivosť. V tele pacienta sa rozloží zhruba do dvoch rokov, bez potreby ďalšieho operačného zákroku.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM