Webnoviny - Svet

Novú vládu čakajú na jeseň v energetike nové výzvy

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Novú vládu čaká v najbližších mesiacoch zapracovanie tzv. tretieho liberalizačného balíčka Európskej komisie do slovenskej legislatívy. Kľúčovou otázkou bude najmä rozhodnutie o tom, akým spôsobom sa rozhodne odčleniť prevádzkovateľa distribučnej sústavy od prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Týkať sa to bude najmä spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) a jej dcérskej spoločnosti tranzitujúcej plyn na území Eustream. „Model vlastníckeho oddelenia by si vyžadoval odpredaj Eustreamu novému vlastníkovi. Druhý pre Slovensko vhodný model nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete počíta s iba striktným oddelením aktív, zariadenia a personálu spomínaných energetických firiem,“ vysvetlil na stretnutí s novinármi člen Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Ján Matuský.

Slovensko musí legislatívu, ktorá uloží jeden z variantov, prijať najneskôr do 3. marca 2011. Podľa Matuského táto otázka bude patriť medzi jednu z kľúčových tém pre nové vedenie Ministerstva hospodárstva SR. Zapracovanie tretieho liberalizačného balíčka do nových zákonov bude mať aj priamy vplyv na konečného spotrebiteľa. „Ak sa rozhodne štát pre model nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete, bude tento musieť vybudovať napríklad vlastnú IT infraštruktúru, ako aj niektoré ďalšie činnosti, ktoré má v súčasnosti v rámci holdingu. Toto môže mať vplyv na koncovú cenu,“ dodal Matuský.

V rámci tretieho balíčka musí štát zhodnotiť aj zavedenie tzv. inteligentných meračov energií. Tie by nahradili doterajšie elektromery, pričom by okrem diaľkového okamžitého odpočtu energií dodávateľom mali spotrebiteľovi priniesť aj ďalšie výhody. „Spotrebiteľ si bude môcť okamžite pozrieť graf svojho odberu za určité obdobie a vlastne riadiť svoju vlastnú spotrebu. Napríklad využívaním automatického zapínania domácich spotrebičov v čase, kedy je prebytok energie v sieti a je aj lacnejšia,“ dodal riaditeľ Divízie pre správu spoločnosti Západoslovenská energetika Ivan Šajban. Úniou presadzované zavedenie inteligentných meračov a inteligentných sietí si vyžadujú vstupné investície. „V konečnom dôsledku je ale cieľom, aby spotrebiteľ cez ušetrenú energiu zaplatil v absolútnom vyjadrení menej,“ doplnil Matuský. Prostredníctvom inteligentných meračov chce únia dosiahnuť najmä efektívnejšie využívanie energií. Úpravy legislatívy, požadované tretím liberalizačným balíčkom, budú musieť skrátiť aj dobu potrebnú na zmenu dodávateľa energií na tri týždne, či zaviesť ochranné opatrenia pre zraniteľných odberateľov. Malo by ísť najmä o ochranu pred odpojením od dodávok energie v prípade neplatenia účtov. Ktoré skupiny budú takto chránené, bude musieť určiť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM