Správy Zo zahraničia

Nový koronavírus naberá na sile: Čína aj Rakúsko potvrdili ďalšie prípady

Počet nových prípadov nákazy novým typom koronavírusu rastie. Čína hlási 427 nových pacientov. Nový prípad potvrdilo aj Rakúsko.

Ilustračný obrázok k článku Nový koronavírus naberá na sile: Čína aj Rakúsko potvrdili ďalšie prípady
18
Galéria
Zdroj: TASR

Čína v sobotu oznámila ďalších 47 úmrtí na nový typ koronavírusu, čím sa počet jeho obetí v krajine zvýšil na 2835 osôb. Stav viac ako 7660 infikovaných ľudí považujú lekári za kritický. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

Čínska Národná zdravotnícka komisia tiež zaevidovala 427 nových prípadov nákazy novým typom koronavírusu, čo je oproti predchádzajúcemu dňu ďalší nárast. Počet infikovaných v Číne sa tak zvýšil na 79 251.

Z akútneho vírusového ochorenia sa na celom území Číny podľa komisie doteraz vyliečilo 39 002 pacientov.

Najviac nakazených a chorých je naďalej v provincii Chu-pej, odkiaľ sa vírus koncom roku 2019 postupne rozšíril a odkiaľ v sobotu hlásili 423 z celkovo 427 nových infikovaných.

Nakazených môže byť viac

Južná Kórea v sobotu nahlásila 594 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet v krajine zvýšil na 2931. Ide o doteraz najväčší nárast počtu nakazených v tejto krajine, kde vírusu za posledných 24 hodín podľahli ďalší traja ľudia.

Očakáva sa, že počet nakazených v Južnej Kórei sa ešte zvýši, keďže aktuálne je na vírus testovaných 210 000 členov náboženského hnutia Sinčchondži, ktorého bohoslužby navštevovala aj 61-ročná žena považovaná za tzv. superprenášačku.

Približne polovica zo všetkých prípadov nákazy v krajine súvisí práve s návštevou kostolov. Infikovaná žena dostala horúčku 10. februára, avšak ešte predtým, než jej diagnostikovali koronavírus, sa zúčastnila na najmenej štyroch bohoslužbách v Tegu.

Ďalší prípad v Rakúsku

Celkovo siedmy prípad nákazy novým druhom koronavírusu v Rakúsku potvrdili v piatok neskoro večer v spolkovej krajine Štajersko. Bližšie informácie by mali tamojšie úrady zverejniť v sobotu dopoludnia v krajinskej metropole Graz, informovala agentúra APA.

Podľa oficiálne nepotvrdených informácií denníka Kleine Zeitung je nakazenou osobou Štajerčanka, ktorá bola na dovolenke v severnom Taliansku. Následne sa u nej prejavili prvé príznaky a pri vyšetrení v nemocnici v Grazi bol jej test na koronavírus pozitívny.

Len v piatok popoludní prišli správy o nákaze viedenského stredoškoláka. Ide o syna infikovaného manželského páru z rakúskej metropoly, ktorých dcéra sa však ochorením nenakazila. Mladík z Viedne je študentom arcibiskupského gymnázia v Hollabrunne. Okresné úrady krátko na to avizovali umiestnenie štyroch učiteľov a 23 žiakov do domácej karantény, v ktorej by mali zotrvať do 11. marca.

Nevedia, kde sa nakazil

Prvú nákazu v Rakúsku potvrdili vo štvrtok vo Viedni u muža vo veku 72 rokov, hospitalizovaného ešte začiatkom minulého týždňa s klasickými príznakmi chrípky v nemocnici Rudolfstiftung. Vo štvrtok ho preložili do Nemocnice cisára Františka Jozefa, ktorá sa špecializuje na podobné vírusové ochorenia. U 181 nemocničných pracovníkov, ktorí s ním mohli prísť do kontaktu, boli testy na vírus negatívne. Naďalej však nie je objasnené, kde sa tento muž nakazil.

V rovnakej nemocnici je hospitalizovaný zmienený manželský pár s infikovaným synom. Celá rodina bola na dovolenke v talianskom regióne Lombardsko, ktorý je najhoršie postihnutým v Európe.

Koronavírusom je infikovaný aj taliansky pár v Innsbrucku. Zdravotný stav oboch Talianov je podľa správy APA naďalej dobrý.

V Rakúsku do piatkového popoludnia podľa ministerstva zdravotníctva vykonali testy u 763 ľudí. Boli medzi nimi aj minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg a členovia jeho delegácie, u ktorých boli testy po návšteve Iránu negatívne. Ochorenie Covid-19 sa nepotvrdilo ani u novinára z tejto delegácie, ktorý po návrate vykazoval príznaky vírusovej infekcie.

Kancelária rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza v sobotu ráno oznámila, že jeho návštevu v USA „odložil Biely dom z dôvodu celkovej situácie okolo koronavírusu“. Kurz mal odcestovať s viacerými ministrami do Washingtonu v nedeľu a v utorok ho mal už po druhý raz v Bielom dome prijať prezident Donald Trump.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Koronavírus sužuje Čínu
18
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM