Svet Zo zahraničia

Nový svetový rekord: Šerpa pokoril Mount Everest po 23. raz

Nepálsky šerpa Kami Rita zdolal v stredu už po 23. raz Mount Everest, čím prekonal svoj vlaňajší osobný a zároveň aj svetový rekord v počte výstupov na najvyššiu horu sveta. Informovala o tom agentúra DPA.

Ilustračný obrázok k článku Nový svetový rekord: Šerpa pokoril Mount Everest po 23. raz
7
Galéria

Rita dosiahol vrchol Mount Everestu približne o 3.45 h SELČ, povedal médiám riaditeľ nepálskej spoločnosti Seven Summits Treks, pre ktorú horský vodca pracuje.

Štyridsaťdeväťročný Rita vystúpil na vrchol najvyššej hory sveta, ktorú Nepálci volajú Čomolungmu, prvýkrát vo veku 24 rokov a odvtedy absolvoval výstup takmer každý ďalší rok. Zdolal tiež viacero ďalších nepálskych osemtisícoviek.

Pred najnovším výstupom na Mount Everest povedal, že mu nejde o zdolanie rekordu: „Moja práca je viesť zahraničných turistov na Everest. Tým sa živým, ale zároveň mi to prináša uznanie.“

V nadchádzajúcich dvoch týždňoch sa najvyššiu horu sveta pokúsi zdolať spoločne so svojimi horskými vodcami celkovo asi 378 lezcov, ktorí dostali povolenie na výstup počas jarnej sezóny.

Od prvého známeho zdolania Everestu v roku 1953 vystúpilo na jeho vrchol už vyše 5000 ľudí; niekoľko stoviek ďalších však pri pokuse zdolať ho prišlo o život.

Foto: ilustračné

Mount Everest
7
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie