Barbara Dallosová Kultúra

Nový vietor na scéne tvrdej muziky: Chalani zo Žiaru spolupracovali aj s producentskou špičkou! FOTO

Súčasťou kapely, ktorá ma našliapnuté na slušnú kariéru, sú aj mladí žiarski muzikanti. Okúsili spoluprácu so známym menom, ale aj šialený metalový nárez pred šokovanými detičkami s balónikmi :)

Ilustračný obrázok k článku Nový vietor na scéne tvrdej muziky: Chalani zo Žiaru spolupracovali aj s producentskou špičkou! FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Na začiatku roka 2011 založil Žiarčan Marek Víglašský, ktorému dnes kapelníci nepovedia inak ako Cain Omen, spolu s už exgitaristom Michalom Maňkom a Matúšom Šudilom formáciu s názvom AINT. Kapela menila zostavu, dnes sú stálymi členmi zakladateľ a frontman Cain Omen, gitaristi Matúš Šudila a Marian Pecho, basák Ivan Ivanides Bauer a bubeník Mareg Reggy Regiňa. Okrem gitaristu Mariana žijú všetci chalani v Žiari. Hudobníci sa sami radia do žánru modern metal/metalcore.

Spolupráca so zvučným menom

Otázku ,,Prečo AINT?" už zrejme kapelníci počuli neraz. Ak v kombinácii štyroch písmen hľadáte skratku, mýlite sa. Chalani stavili na symboliku. Ako objasnil bubeník Marek, názov AINT je odvodený od anglického slova saint, teda svätý. Stratené písmeno S má symbolizovať stratenú svätosť, o ktorú prišli Adam a Eva po porušení Božieho príkazu.

Minulý rok nahrala kapela AINT debutový album IN THE DEAD WORLD v profesionálnom štúdiu Rolanda Grapowa. ,,Momentálne nahrávame nové EP po ktorom bude do leta nasledovať aj full album," hovorí Marek. Grapow je bývalý gitarista zo známej skupiny Halloween a produkčnú spoluprácu s ním skloňujú chalani ako svoj doposiaľ najväčší úspech.

Muzikanti pritom stále skromne skúšajú v žiarskom kulturáku. Nechýba ani tradičná ,,omietka" z prepraviek na vajcia. ,,Áno, je to klasika. Odhlučnenie máme urobené z kartónov od vajec, to v skúšobniach nesmie chýbať! :) Od mája sa ale bohužiaľ musíme obzerať po niečom inom, pomôže každá rada či tip, bolo by pre nás nemožné pokračovať bez vyhovujúcich priestorov," vysvetľuje bubeník.

Veľké plány

Zo žiarskej skúšobne to kapela dotiahla nielen do štúdia Rolanda Grapowa. Zoskupenie hráva po celom Slovensku, okúsili už ale aj pódiá v susedných krajinách. Toto leto má byť pre AINT festivalové.

,,Na leto máme prichystané celkom dobré vychytávky. V auguste budeme hrať na letnom festivale Hazardous v chorvátskom Šibeniku na Banj plaža a deň na to na More Than Feste s kapelami ako Children of Bodom, Stratovarius alebo Sodom v Zvolenskej Slatine, čo bude celkom zaujímavé. Tak isto nás čaká aj jeden festival v Čechách," vymenúva Marek už teraz nabitý kalendár.

V otázke, kde by sa pred davy ľudí postavili najradšej, majú hudobníci jasno. Ich vysnívanými flekmi na odohranie koncertu sú festivaly ako Wacken alebo Rock a ring v Nemecku.

Metalisti a deti s balónikmi

Z koncertovania si členovia kapely nosia veľa zážitkov. Neraz aj bizarných. Zlyhanie techniky, problémy s dopravou na miesto vystúpenia alebo podgurážený člen kapely tesne pred vystúpením patria medzi viac-menej tradičné muzikantské strasti. Nie hocijakí metalisti sa ale môžu pochváliť vystúpením pred prekvapenými deťúrencami.

,,Pred dvomi rokmi v lete zajednal náš exbubeník hranie na jednom nemenovanom malom festivale neďaleko Slovenskej Ľupče. Keď sme dorazili na miesto, zistili sme, že koncert je pre člnkárov a deti. Organizátor nás nahovoril aj tak koncert odohrať, ale hrať metalovú hudbu pre tých ľudí s malými deťmi s balónikmi bol vážne trapas. Našťastie sa tam našlo aj pár fanúšikov tvrdšej hudby," spomína Marek s úsmevom.

Foto: archív k. AINT

Metalisti z AINT: Zo žiarskej skúšobne na festivalové pódiá
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie