Webnoviny - Svet

Nowotny má obavy, aby zmeny v eurovale prišli včas

WEBNOVINY.SK

VIEDEŇ 22. augusta (WEBNOVINY) – Člena Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewalda Nowotneho znepokojuje možnosť, že členské krajiny neschvália v národných parlamentoch zmeny v Európskom fonde finančnej stability (EFSF) tak rýchlo, ako sa plánovalo. „Obávam sa, že predpokladaný termín, ktorým je koniec októbra, sa nedodrží,“ povedal Nowotny pre pondelkové vydanie časopisu Profit.

Členské štáty eurozóny musia schváliť zmeny v EFSF, aby v prípade nutnosti nahradil Európsku centrálnu banku pri nákupoch vládnych dlhopisov problémových krajín menovej únie na sekundárnom trhu. Nowotny poukázal na to, aké náročné je dosiahnuť spoluprácu a koordináciu ekonomickej politiky štátov eurozóny. „Na politickej úrovni musí nastať zmena myslenia,“ konštatoval.

Nowotny zároveň zopakoval, že program nákupov vládnych dlhopisov je „rozumným a účinným nástrojom, ale nejde o dlhodobý inštrument“. Na základe zmien, na ktorých sa pred mesiacom dohodli lídri eurozóny, bude môcť EFSF a jeho nástupca Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) nakupovať dlhopisy aj na sekundárnom nielen na primárnom trhu. Robiť to však budú iba v prípade, ak na to dostanú zelenú od ECB tým, že banka vyhlási, že nastala mimoriadna situácia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM