Webnoviny - Svet

NR SR preberie kompetenčný zákon aj imunitu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Novelu kompetenčného zákona, vrátenú prezidentom Ivanom Gašparovičom, v úvode 5. schôdze Národnej rady SR, ktorá sa začne v utorok o 13:00, znovu prerokujú poslanci. Schôdza bude mať podľa programu 32 bodov. Na schválenie kompetenčného zákona, ktorého cieľom je obnova ministerstva životného prostredia, bude potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých poslancov. Envirorezort mal pôvodne znovu fungovať od 1. septembra. V prípade, že parlament zákon schváli, hlava štátu navrhuje, aby sa ministerstvo obnovilo od 1. novembra.

Na programe schôdze je 13 vládnych návrhov zákonov, medzi nimi aj návrh novely ústavy, zužujúci poslaneckú imunitu, ktorý by malo plénum prerokovať v druhom čítaní. Na predchádzajúcej schôdzi za zúženie imunity hlasovalo 81 zo 144 prítomných poslancov. Okrem 79 koaličných poslancov SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd za návrh hlasovali aj poslanci za SNS Anna Belousovová a Igor Štefanov. Poslanci za Smer-SD návrh nepodporili. Účelom navrhovanej právnej úpravy je zúžiť imunitu poslancov Národnej rady SR len na hlasovanie v Národnej rade SR alebo v jej výboroch a výroky prednesené pri výkone funkcie poslanca v Národnej rade SR alebo v jej orgánoch. Novelou sa odbúra aj potreba súhlasu národnej rady na trestné stíhanie poslancov parlamentu. Obdobným spôsobom sa navrhuje zúžiť imunita sudcov. Naďalej však bude potrebný súhlas národnej rady, resp. ústavného súdu, na vzatie poslanca, resp. sudcu a generálneho prokurátora do väzby. Na definitívne schválenie ústavného zákona treba súhlas minimálne 90 poslancov NR SR.

Poslanci budú rokovať aj o novele kompetenčného zákona, podľa ktorej by obchodní radcovia mali prejsť od začiatku budúceho roka pod pôsobnosť ministerstva zahraničných vecí. Od začiatku roka prejdú podľa novely na MZV aj práva a povinnosti vyplývajúce zo štátnozamestna­neckých vzťahov, z pracovnoprávnych vzťahov a z iných právnych vzťahov zamestnancov obchodno-ekonomických oddelení. Rovnako pod rezort diplomacie prechádza aj majetok štátu, ktorý slúži obchodným radcom.

Poslanecké návrhy zákonov sú v programe zaradené tri. Sú medzi nimi novela vysokoškolského zákona z dielne Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS), podľa ktorej všetci vysokoškoláci, ktorí odovzdajú svoju záverečnú prácu po 1. máji 2011, budú musieť pristúpiť na jej zverejnenie na webe. Druhou poslaneckou iniciatívou je návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch vypracovaný poslancom Smeru-SD Vladimírom Jánošom. Navrhuje, aby medzi pamätné dni Slovenskej republiky pribudol Deň obetí banských nešťastí. Svoj návrh predložila aj štvorica poslancov z Občianskej konzervatívnej strany, podľa ktorých by malo byť v zákone o voľbách do orgánov samosprávy obcí zrušené volebné moratórium zakazujúce volebnú kampaň 48 hodín pred dňom volieb, zákaz volebnej kampane mimo času vymedzeného v zákone, zákaz zverejňovania predvolebných prieskumov týždeň pred voľbami, ako aj zákaz poskytovania informácií o čiastkových výsledkoch volieb volebnými komisiami.

Poslanci si na 5. schôdzi vypočujú tiež niekoľko správ a účtovné závierky. Na programe je aj informácia o predložení výročných správ politických strán a politických hnutí za minulý rok, ako aj troje voľby, z toho dvoje neverejné. Verejne budú poslanci hlasovať o odvolaní a voľbe zástupcov navrhnutých vládou do Dozornej rady Sociálnej poisťovne. V tajnom hlasovaní by mali rozhodnúť o jednom členovi Rady Slovenskej televízie a o predsedovi Dozornej rady Fondu národného majetku SR.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM