Webnoviny - Svet

NR SR: Rodičovský pilier nebude

WEBNOVINY.SK

Vladimír Palko Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Pracujúce deti nebudú prispievať odvodmi na dôchodky vlastných rodičov. Parlament dnes zamietol novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú do Národnej rady predložili nezaradení poslanci okolo Vladimíra Palka. Právnou normou chceli zabezpečiť pre rodiny s deťmi lepšie dôchodky. Princíp rodičovského piliera podľa návrhu konzervatívnych demokratov spočíva v tom, že časťou doterajších odvodov poistného by pracujúci občan prispieval na dôchodok vlastných rodičov. Doterajšia výška odvodov by sa však meniť nemala. „Zohľadnil by sa tak dosiaľ ignorovaný ekonomický prínos rodičovstva pre udržateľnosť systémov dôchodkového i zdravotného zabezpečenia,“ zdôraznil Palko.

Podľa Palka ani II. dôchodkový pilier nie je schopný zabrániť ekonomickým následkom demografickej krízy a má rovnako antipopulačné účinky ako prvý pilier. "Čím viac detí totiž žena má, tým menší bude v budúcnosti jej dôchodok. To je nespravodlivé,“ odôvodňoval.

Podľa návrhu KDS by každý občan začal vstupom do pracovného procesu prispievať na starobný rodičovský dôchodok časťou odvodov poistného. Sadzbu odvodov na starobný rodičovský dôchodok navrhovali vo výške štyroch percent, a to dve percentá na každého z rodičov. V prípade úmrtia jedného z rodičov by sa celé štyri percentá odvádzali na starobný rodičovský dôchodok druhého rodiča. V prípade úmrtia oboch rodičov by pracujúci občan odvádzal poistné ako doteraz.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie