Webnoviny - Svet

NR SR: Volebné obdobie uzavrie slávnostná schôdza

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Poslancov v priebehu nasledujúcich piatich dní čakajú možno až tri parlamentné schôdze. Zákonodarcovia sa naisto stretnú v stredu 19. mája na slávnostnej schôdzi k ukončeniu štvorročného volebného obdobia. Kancelária národnej rady na ňu pozvala aj diplomatov pôsobiacich na Slovensku a predstaviteľov medzinárodných inštitúcií v SR. Ako bude slávnostná schôdza prebiehať, hovorca predsedu parlamentu Jozef Plško nevedel konkretizovať. Po zasadnutí sa uskutoční recepcia.

Počas tohto týždňa poslanci neboli schopní v pléne diskutovať o slovenskej pôžičke vo výške 800 miliónov eur zadlženému Grécku pre neuznášaniaschop­nosť. Budúci týždeň možno budú o otázke dvojakého občianstva pre občanov SR maďarskej národnosti rokovať dvakrát.

Zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze, kde by sa malo hovoriť o návrhu Maďarska novelizovať zákon o dvojakom občianstve začala SNS. Predseda poslaneckého klubu Rafael Rafaj pre agentúru SITA priblížil, že zatiaľ rokoval so Smerom-SD, poslanci najsilnejšej vládnej strany podľa neho sú tejto myšlienke naklonení. S ĽS-HZDS sa mu ešte nepodarilo spojiť. Premiér Robert Fico, ktorý odmietol schôdzu ku Grécku s tým, že ide o šaškáreň, už vyslovil podporu mimoriadnemu zasadnutiu ku krokom maďarského parlamentu. Fico konštatoval, že nebude brániť zvolaniu mimoriadnej schôdze a že národná rada by mohla zaujať politické stanovisko k situácii v Maďarsku. Okrem tejto mimoriadnej schôdze sa môže z podnetu vlády konať ešte jedna, na ktorej parlament prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní zákony reagujúce na novelu zákona o dvojakom občianstve. Rafaj naznačil, že možno napokon dôjde k synergii, a bude sa konať jedna schôdza z podnetu poslancov i kabinetu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM