Webnoviny - Svet

O eurovale rokuje koaličná rada

WEBNOVINY.SK

Podpredseda NR SR Pavol HrušovskýFoto: SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Slovensko by malo zaujať postoj, ktorý by nevyvolal obavy, že nevieme v prípade krízy napĺňať ducha Európy. Povedal to pred stredajším rokovaním koaličnej rady o európskych stabilizačných mechanizmoch, ktoré majú zabrániť prehlbovaniu dlhovej krízy, šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. "Na druhej strane netreba podporovať nezodpovedné politiky a netreba byť veľkorysý v míňaní peňazí a ľahostajný v takýchto politických rozhodnutiach, skôr vniesť do toho poriadok,“ vyhlásil pred rokovaním koaličných lídrov Hrušovský.

Stredajšia koaličná rada zasadla počas rokovania vládneho kabinetu. Neprerokované vtedy zostali iba body týkajúce sa súhlasu s navýšením garancií v eurovale I a so zriadením nového permanentného eurovalu. Proti navyšovaniu záruk v prvom eurovale však stále namieta koaličná strana SaS, bez ktorej by vláda na podporu návrhu potrebovala v parlamente aj hlasy najväčšej opozičnej strany Smer-SD. Podľa Hrušovského jednostranné vyhlásenia, aké urobila v súvislosti s eurovalom SaS, nie sú vždy šťastné. "Celá Európa o tom diskutuje a preto len tak jednostranne vyhlásiť nejaký postoj nie je správne, ale je to zase legitímne,“ povedal. Po skončení koaličnej rady by ministri mali oba návrhy prerokovať ešte v rámci vlády.

Podľa bruselských dohôd by sa tak mal podiel Slovenska na zárukách v prvom Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) zvýšiť z pôvodných 4,37 mld. eur na 7,72 mld. eur. Zvýšením objemu záruk by sa tak mala dosiahnuť pôvodne zamýšľaná efektívna kapacita eurovalu vo výške 440 mld. eur. Na novom Európskom stabilizačnom mechanizme (ESM), ktorý by v polovici roka 2013 mal nahradiť dočasný EFSF, by sa už krajiny mali podieľať aj hotovostným vkladom. Slovenská republika by tak musela svoj podiel vo výške 659,2 mil. eur splatiť v piatich splátkach počas piatich rokov. Ďalšia časť by bola splatná na požiadanie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM