Webnoviny - Svet

O kreslo šéfa RTVS má zatiaľ záujem dvojica Mika a Rezník

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Do voľby generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa zatiaľ nikto neprihlásil, agentúre SITA to potvrdili z Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá.

Parlamentný mediálny výbor prijíma prihlášky ešte 11 dní. Z najviac medializovaných mien možných nástupcov odvolanej šéfky RTVS Miloslavy Zemkovej zvažujú účasť vo voľbe bývalý generálny riaditeľ TV Markíza Václav Mika a generálny riaditeľ Tlačovej agentúry SR a bývalý šéf Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník.

Médiami často spomínaný možný kandidát – exriaditeľ TA3 Michal Gučík prihlášku do voľby nepošle.

Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá schválil výzvu pre uchádzačov na post generálneho riaditeľa RTVS 28. júna. Na jej základe sa môžu prihlásiť do výberového konania najneskôr do 16:00 do utorka 17. júla doručením obálky so všetkými potrebnými dokumentmi do podateľne Národnej rady SR.

Podrobnosti o konkurze zverejnili v úvode webstránky parlamentu a tiež na webe RTVS, v sekcii Aktuálne.

V historicky prvej voľbe šéfa RTVS vo februári 2011 vyberali poslanci NR SR v hlasovaní z 18 kandidátov.

Agentúra SITA oslovila viacerých kandidátov z prvej voľby šéfa RTVS – Petra Abraháma, Vladimíra Burianka, Fedora Flašíka, Jána Füleho a Jaroslava Rezníka. Všetci, s výnimkou Rezníka, jednoznačne odpovedali, že nekandidujú.

Obrazom: Prvá voľba šéfa RTVS

Füle: "Aj bezo mňa bude kopec srandy“

Obsiahlejšie svoje rozhodnutie vysvetlili Fedor Flašík, Ján Füle a Vladimír Buriánek.

Flašík má pocit, že nie je záujem, aby časť RTVS – verejnoprávna Slovenská televízia fungovala.

Tí, ktorí doteraz viedli televíziu, neukázali dostatočnú invenciu, dravosť, víziu smerovania verejnoprávnej televízie, úloh, ktoré by mala plniť v spoločnosti, uviedol okrem iného pre SITA Flašík.

Chýba mu aj verejná diskusia o televíznej časti RTVS. Ján Füle kandidovať tiež nechce. “Aj bezo mňa to bude kopec srandy,“ povedal Füle tlačovej agentúra SITA. Vladimír Buriánek pre SITA konštatoval, že o voľbe nerozmýšľa. Domnieva sa, že na to, aby bol niekto generálnym riaditeľom RTVS, musí mať politickú podporu.

Poukázal tak na fakt, že od zlúčenia SRo a STV do RTVS prešla voľba z rád verejnoprávnych médií do parlamentu.

Kandidáti pracujú na projekte

Pravdepodobnú účasť v konkurze na šéfa RTVS zvažujú z oslovených iba Václav Mika a Jaroslav Rezník.

Mika pre SITA potvrdil, že o podaní prihlášky rozmýšľa. Rozhodne sa v kontexte posledných dní, teda na budúci týždeň, prípadne až 16. júla. Na projekte však pracuje.

“Samozrejme, že sa tej problematike venujem. Je to rozhodnutie mimoriadne zodpovedné aj pre mňa, aj kvôli kariére a iným veciam,“ povedal SITA Mika.

Jaroslav Rezník tvrdí, že je na 75 percent rozhodnutý zúčastniť sa na voľbe, na odovzdanie projektu má ešte 11 dní.

Projekt má rozpracovaný a podľa jeho slov vychádza z filozofie, že verejnoprávne médium ako RTVS by malo do maximálnej možnej miery vychádzať zo základných línií rozvoja spoločnosti, a to najmä v oblasti vzdelávania, vedy, v presadzovaní kladných spoločenských hodnôt, v produkcii pôvodnej tvorby a v neposlednom rade i v šírení nezávislých, objektívnych informácií.

Ako dodal Rezník pre SITA, základom je celospoločenská dohoda na vízii fungovania RTVS, ktorá sa bude dlhodobo napĺňať.

Gučik: „Nemal som to v pláne“

Často médiami spomínaný možný kandidát, bývalý generálny riaditeľ TA3 Michal Gučík, poslať prihlášku do výberového konania na šéfa RTVS nemá v pláne.

“Vôbec som to nemal v pláne, ani nemám v pláne,“ vyjadril stručne svoj postoj pre SITA Gučík.

Po doručení prihlášok do voľby bude proces výberového konania generálneho riaditeľa RTVS pokračovať vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá, v ktorom 18. júla za prítomnosti členov výboru otvoria obálky s prihláškami a oboznámia sa s kandidátmi. Kandidátom pošlú 19. júla pozvánku, aby mali dosť času na prípravu.

Súčasne sa členovia výboru začnú oboznamovať s projektmi uchádzačov. Verejné vypočutie bude 30. júla. Do dvoch pracovných dní od verejného vypočutia posledného kandidáta predloží výbor národnej rade návrh na voľbu generálneho riaditeľa RTVS so svojím stanoviskom. Národná rada by tak mohla nového generálneho riaditeľa RTVS voliť už začiatkom augusta.

Opozičná časť parlamentného výboru pre médiá a kultúru tvrdí, že odvolanie generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej nebolo v súlade so zákonom. Odvolanie vníma ako frašku a preto členovia mediálneho výboru z opozičných parlamentných strán budú síce prítomní počas rokovania venovaného voľbe, ale pri hlasovaní odídu.

Do zvolenia nového generálneho riaditeľa RTVS vedú verejnoprávne médium ekonomická riaditeľka RTVS Daniela Vašinová a poradca generálnej riaditeľky RTVS pre strategické a investičné projekty Peter Ondro.

Zemková podala sťažnosť

Miloslavu Zemkovú 26. júna po necelom roku a pol vo funkcii prvej generálnej riaditeľky spojeného verejnoprávneho média odvolala Národná rada SR.

Za jej odvolanie sa v tajnom hlasovaní vyjadrilo 82 z 85 prítomných poslancov, dvaja boli proti a jeden sa zdržal.

Miloslava Zemková si prevzala uznesenie NR SR o odvolaní v deň odvolania, teda v utorok 26. júna.

„Vzápätí podala sťažnosť na Ústavný súd SR pre nezákonnosť odvolania,“ informoval SITA hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Dodal, že výpoveď z pracovného pomeru bude musieť Miloslave Zemkovej dať nový generálny riaditeľ RTVS.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM