Webnoviny - Svet

O raste miezd v nemocniciach sa bude rokovať

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Rokovania o ďalšom raste miezd v zdravotníckych zariadeniach by sa mali naplno rozbehnúť už na budúci mesiac. Pre agentúru SITA to potvrdil šéf zdravotníckych odborárov Anton Szalay. Zástupcovia zamestnancov žiadajú rast platov o 5 %, a to pre zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov nemocníc. Vyššiu sumu by na výplatných páskach mali podľa návrhu odborárov vidieť už od začiatku roku 2011.

Nemocnice sa v súčasnosti s uvedenými požiadavkami oboznamujú. Podľa prezidenta asociácie malých nemocníc Mariána Petka však zatiaľ nie je schválený štátny rozpočet, a teda nie je jasné, koľko prostriedkov pôjde nasledujúci rok do zdravotníctva. Podľa informácií, ktoré majú zariadenia k dispozícii, však rast o 5 % nevidí reálne. „Podľa informácií, ktoré zatiaľ prichádzajú zo zdravotných poisťovní, budeme radi, keď nepríde k poklesu miezd,“ skonštatoval Petko.

Odborári pritom o poslednom zvyšovaní platov rokovali asi dva roky. Koncom mája tohto roku napokon s asociáciou malých nemocníc podpísali dodatok, v ktorom sa zariadenia zaviazali zvýšiť základnú zložku mzdy každého zamestnanca najneskôr od 1. apríla o príslušné percento, ktoré umožnilo rast finančných prostriedkov od Všeobecnej zdravotnej poisťovne a poisťovne Union. Podľa predchádzajúcich vyjadrení to malo byť o 2,5 až 5 %. Dôvera plošný rast platieb odmietla a s jednotlivými nemocnicami jednala individuálne ku koncu júna.

Zástupcovia zamestnancov rokovali s členmi uvedenej asociácie o zvyšovaní miezd už od júna 2008. Pôvodne žiadali, aby si zdravotnícki pracovníci prilepšili o 10 % a nezdravotnícki o 7 %. Dotknuté zariadenia však rast odmietali a odvolávali sa na nedostatok zdrojov. Rozhodkyňa napokon určila, že platy majú ísť hore v dvoch etapách, k 1. septembru 2009 a k začiatku marca tohto roka. V oboch prípadoch si zdravotnícki zamestnanci mali polepšiť o 4 % a nezdravotnícki o 3 %.

Asociácia nemocníc Slovenska však označili Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa za neuzavretú a odmietla sa ňou riadiť. Odborári preto istý čas zvažovali aj vyhlásenie štrajkovej pohotovosti. Napokon im pomohli dve z troch poisťovní, ktoré k aprílu upravili so zariadeniami zmluvy, a tie tak získali zdroje na rast miezd. Rokovania so štátnymi fakultnými nemocnicami boli pokojnejšie. V nich rástli mzdy o 2,5 % po dvakrát, k 1. novembru 2009 a k začiatku apríla tohto roku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM