Webnoviny - Svet

O žilinského župana budú bojovať Blanár, Tarčák a Pavlásek

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – O kreslo predsedu Žilinského samosprávneho kraja zvedie v novembrových regionálnych voľbách súboj pravdepodobne trojica Juraj Blanár, Jozef Tarčák a Pavol Pavlásek. Blanár je županom v tomto volebnom období. Jeho kandidatúru podporujú Smer-SD, ktorého je členom, Ľudová strana – HZDS, SNS a Hnutie za demokraciu. Koalícia sa ešte môže rozšíriť o Slobodné fórum a Stranu zelených, s ktorými podporovatelia Blanára rokujú. Koaličnú zmluvu by mali podpisovať v utorok

Tarčák je poslancom Národnej rady SR za ĽS-HZDS. Jeho strana sa rozhodla podporiť vo voľbách Blanára a preto sa Tarčák rozhodol kandidovať ako nezávislý. Pre svoju kandidatúru preto zbiera podpisy občanov. Tarčák bol prvý predsedom Žilinského samosprávneho kraja v rokoch 2001 – 2005. V roku 2005 však vo voľbách neuspel a v druhom kole prehral s Blanárom.

Pavlásek je členom KDH. Okrem materskej strany ho podporuje aj SDKÚ-DS, ktorá sa do volieb napokon rozhodla nekandidovať svojho nominanta Ivana Chabana a Občianska konzervatívna strana (OKS). O Pavláskovej podpore ešte rokuje aj strana Sloboda a solidarita (SaS).

Strany ešte stále neuzavreli rokovania o kandidačných listinách na poslancov krajských zastupiteľstiev. Istá je zatiaľ len koalícia KDH, SDKÚ-DS a OKS. KDH nominuje na kandidátku 30 kandidátov na miesta poslancov, SDKÚ-DS 26 a OKS jedného. SNS i HZD by mali ísť do volieb samostatne. Smer-SD pôjde na poslancov v koalícii minimálne s ĽS-HZDS. Táto koalícia sa však ešte môže rozšíriť.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM