Webnoviny - Svet

Obama dal preveriť zoznamy neželaných osôb

WEBNOVINY.SK

DETROIT 28. decembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama nariadil preverenie zoznamov osôb, ktoré nesmú cestovať do USA a žiada tiež vysvetlenie toho, ako sa dostal mladý Nigérijčan do lietadla s výbušným zariadením. Útočník, ktorý chcel priamo na palube lietadla z Amsterdamu do Detroitu odpáliť výbušninu, bol totiž zaradený do zoznamu neželaných osôb. Ako povedal hovorca Bieleho domu Robert Gibbs, v USA existuje viacero takýchto zoznamov, ktoré vypracovali rôzne bezpečnostné agentúry. „Chceme sa uistiť, že dochádza k zdieľaniu informácií,“ povedal.

Nigérijčana Abdula Faruka Abdula Mutallaba doplnili na zoznam neželaných osôb v novembri potom, čo jeho otec informoval americké veľvyslanectvo v Nigérii, že jeho syn je náboženský fanatik a že má obavy z jeho konania. Abdul Mutallab sa tak ocitol na zozname asi 18 000 neželaných osôb, no napriek tomu dostal americké víza, ktoré mu umožnili vycestovať z Lagosu do Amsterdamu a potom do Detroitu. Obama preto žiada, aby úrady zistili, ako sa mohol aj s výbušninou dostať do USA.

Spojené štáty už sprísnili bezpečnostné kontroly pasažierov na všetkých domácich a zahraničných letoch. Prísnejšie kontroly nariadilo ministerstvo pre národnú bezpečnosť. „Tieto opatrenia budú neočakávané a náhodné, takže pasažieri by nemali očakávať všade to isté,“ píše sa vo vyhlásení ministerstva.

Abdul Mutallab sa pokúsil odpáliť výbušninu schovanú v spodnej bielizni krátko pred príletom lietadla spoločnosti Northwest Airlines z Amsterdamu do Detroitu. Podľa FBI išlo o výbušninu typu PETN (Pentrit), ktorá je veľmi výkonná. Trhavine zlyhala rozbuška a miesto výbuchu sa vznietila. V čase incidentu sa na palube nachádzalo 278 cestujúcich a 11 členov posádky, nikto z nich našťastie nebol zranený. Polícia útočníka okamžite zatkla a obvinila ho z pokusu o zničenie lietadla.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM