Webnoviny - Svet

Obama neplánuje poslať do Jemenu armádu

WEBNOVINY.SK

Obama Foto: SITA/AP

WASHINGTON 11. januára (WEBNOVINY) – Prezident Barack Obama vyhlásil, že neplánuje poslať americké jednotky do Jemenu alebo Somálska. Podľa neho je al-Kájda stále sústredená predovšetkým v afgansko-pakistanskom pohraničí. „Nemám v úmysle poslať Američanov na územie týchto regiónov,“ povedal Obama pre magazín People, ktorý vyjde v piatok. Dodal, že nevylučuje žiadnu možnosť, v krajinách ako Jemen či Somálsko však považuje spoluprácu s medzinárodnými partnermi v súčasnosti za najúčinnejšiu. Prepis rozhovoru zverejnil magazín v nedeľu.

Jemenský vicepremiér vo štvrtok varoval, že americký vojenský zásah v Jemene na pomoc vláde v boji proti al-Kájde by mohol mať opačný účinok a teroristickú sieť ešte posilniť. „Intervencia alebo priama (vojenská) akcia Spojených štátov by mohla al-Kájdu posilniť namiesto toho, aby ju oslabila,“ uviedol vicepremiér pre obranu a bezpečnosť Rašíd al-Alími s tým, že od USA očakávajú predovšetkým podporu pri trénovaní jednotiek a zásobovanie zbraňami a vybavením potrebným pre jemenské sily v boj proti terorizmu. Jemenský prezident Ali Abdulláh Salíh v nedeľu navyše povedal, že je pripravený na priamy dialóg s členmi miestnej bunky teroristickej siete al-Kájda. Urobí tak však len pod podmienkou, ak militanti zložia zbrane a vzdajú sa násilia.

Al-Kájda na Arabskom polostrove sa priznala k zodpovednosti za neúspešný útok na americké lietadlo pristávajúce v Detroite 25. decembra. Britský premiér Gordon Brown a prezident Spojených štátov Barack Obama sa následne dohodli na financovaní protiteroristického policajného útvaru v Jemene, ktorý má čeliť rastúcej teroristickej hrozbe vychádzajúcej z tejto krajiny. Obama obvinil al-Kájdu na Arabskom polostrove z toho, že vyzbrojila a vycvičila 23-ročného Nigérijčana, ktorý chcel na Vianoce spáchať samovražedný útok na lietadlo. Ten mal byť pomstou za nedávny zásah Američanov proti radikálom v Jemene.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM