Martin Sýkora Basketbal

Obavy o popradský ženský basketbal: Málo peňazí, nezáujem a vedenie haly

Činovníci z tradičného popradského športu už toho majú plné zuby. Problémy, s ktorými sa stretávajú, vyústili do úvah o zániku ženského basketbalu!

Ilustračný obrázok k článku Obavy o popradský ženský basketbal: Málo peňazí, nezáujem a vedenie haly
Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

Popradský ženský basketbal opäť balansuje na hrane existenčnej priepasti. Vedenie Basketbalovej akadémie mládeže Poprad zverejnilo na svojej internetovej stránke stanovisko k situácii, ktorá vedie k zániku tradičného športu pod Tatrami.

Sľuby, prísľuby a nesplnené priania

V čase, keď iné basketbalové kluby dobilancovali predchádzajúcu sezónu a skladajú káder na tú ďalšiu, sa popradský ženský basketbal ocitol v slepej uličke. Všetko nasvedčuje tomu, že bude veľmi ťažké najbližšie dni prihlásiť ženské družstvo do slovenskej extraligy. A nielen to. Má to hneď niekoľko príčin a nie, nezačneme hneď Zákonom o športe.

„Je totiž ťažké žiť zo sľubov, prísľubov a nesplnených prianí. Presne takto v našom meste vyzerá financovanie profesionálneho športu (aj keď stále o sebe hovoríme ako o poloprofesi­onálnom klube, hlavne čo sa podmienok týka),“ uviedlo vedenie basketbalového klu­bu.

Basketbaloví činovníci hovoria o prísľuboch predstaviteľov samosprávy, sponzorov, sympatizantov, prísľuby prísľubov. „Je ťažké robiť basketbal v meste, kde “národným športom” číslo jedna je iný zimný ľadový šport, ktorý ročne spotrebuje z mestských, súkromných a vlastných peňazí takmer 2 milióny eur,“ konštatuje klubové vedenie s tým, že to nie je útok na hokejistov, len malé zamyslenie ako sú prerozdeľované financie na šport.

Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

Mesto zatiaľ neprejavilo záujem

Basketbal sa v Poprade hrá naprieč všetkými vekovými kategóriami od roku 1947. BAM Poprad uprostred sezóny obdržal informáciu od samosprávy, že nebude basketbal v meste zachraňovať za každú cenu. A problém je viac. „Ak váš domovský stánok, ktorým popradská Aréna od roku 2006 nepochybne bola, začne mať nekompetentné vedenie, spozorniete ešte viac,“ dodalo vedenie basketbalového klu­bu.

„Spozornejú aj vaše oči, keď na tréningu žien, mládeže aj detí žmúrite, lebo pre úsporu energie vám už nezasvietia v hale tak, ako v minulosti,“ uvádza sa v stanovisku.

V septembri klubu oznámili, že môže v priestoroch haly trénovať 10 dní a v októbri odohrať jeden sobotný zápas. „A kde teda majú trénovať deti, mládež a ženy v ostatné dni? Asi na vonkajších ihriskách, ktoré mimochodom tiež v našom meste pre basketbal chýbajú,“ konštatuje manažment BAM. V prípade arény nehovorí len o ženách, ale o basketbalovej mládeži a prípravkách. „A tak náhodou v jeden deň s otvorenou náručou privítate iniciatívu vášho športového zväzu, že v meste vybuduje basketbalové športovisko pre národné súťaže, majstrovstvá a v bežné dni vlastne aj pre vás. Pripravujete, spolupracujete, analyzujete, kreslíte, staviate na papieri. Navrhnete športovú halu na mieste, ktoré poslanci schválili bez pripomienok a námietok v novom územnom pláne ako športovisko .Tí istí mestskí poslanci, ktorí v obave o stratu voličských hlasov, pod rúškom služby pre občanov sídliska, zmetú vaše plány zo stola a zaviažu sa, že budú ďalej rokovať a hľadať a rokovať. Nič to, že možno ohrozia projekt za niekoľko miliónov eur. Vidíte v tom logiku? Nechceme športovú halu pre naše deti na sídlisku?! Nič to, že za uplynulé štyri roky neschválili a ani nevybudovali v meste ani jedno kryté športovisko, halu, ba ani telocvičňu. Niektorí roky hlasujú za výpredaje mestských pozemkov, aby neskôr zistili, že mesto vhodné pozemky na výstavbu už bohužiaľ nemá. Služba pre občanov. Tak či onak, voľby v novembri jednoducho nepustia. Aj keď sa hrá o veľa,“ píše sa v stanovisku klubu.

Foto: Peter Handzuš

5 minút po dvanástej

Vedenie BAM Poprad zarazil prístup mestských úradníkov. Podľa neho im „nekompetentná a veci neznalá mestská právnička čerpanie prostriedkov s podporou vedenia mesta zablokuje na pol roka (ignorantia juris non excusat) a takmer položí klub na kolená.“ Klub sa za uplynulé týždne dostal do stavu, kedy bol nútený vo väčšine rozpustiť hráčky. O budúcnosti ženského basketbalu v Poprade sa rozhodne v najbližších dňoch. „Máme možno ešte pár dní na zamyslenie, ako likvidáciu popradského basketbalu úspešne dokonať. Prvého júla si zatlieskame, zamkneme a zhasneme v Aréne a v novembri poďakujeme mestu za úspešnú spoluprácu. Mládež porozkladáme do telocviční po meste, aby si ten mládežnícky basketbal ešte pár rokov užili a čím skôr hľadali svoj budúci ženský nepopradský tím,“ uzavrelo vedenie BAM Poprad.

Celé stanovisko vedenia BAM Poprad si môžete prečítať TU!

Zdroj: poprad.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie