Webnoviny - Svet

Občania Zlatej Bane rozhodnú o existencii škôlky v referende

WEBNOVINY.SK

ZLATÁ BAŇA 8. marca (WEBNOVINY) – V obci Zlatá Baňa v okrese Prešov sa bude v sobotu 10. marca, teda v deň volieb do parlamentu, konať aj miestne referendum o ďalšej existencii materskej a základnej školy.

Referendum iniciovali niektorí rodičia detí, ktorí získali pod petíciu za zachovanie škôlky a školy 153 podpisov. Do materskej školy v Zlatej Bani chodí sedem detí a do základnej školy (1. až 4. ročník) osem žiakov, z toho je jeden žiak integrovaný.

Obec na ich prevádzku ročne dopláca viac ako 15-tisíc eur. Občania Zlatej Bane sa v referende budú vyjadriť k otázke: "Súhlasíte so zachovaním prevádzky MŠ a ZŠ v Zlatej Bani s dofinancovaním z obecného rozpočtu v minimálnej výške 15-tisíc eur?“. Referendum sa bude konať v budove školy od 7:00 do 17:00. K dnešnému dňu obec eviduje 340 oprávnených voličov. Voľby do NR SR sa budú konať na obecnom úrade.

Starosta obce Dušan Demčák zvolal na najbližšiu sobotu o 17:30 obecné zastupiteľstvo, jedným z bodov programu je vyhodnotenie petície za zachovanie základnej a materskej školy v Zlatej Bani, pričom by mal byť už známy aj výsledok referenda.

Referentka Obecného úradu v Zlatej Bani Eva Langová pre agentúru SITA uviedla, že obec pred dvomi rokmi opravila na školskej budove strechu, vonkajšie omietky a sociálne zariadenia. Podľa jej vyjadrenia najväčším problémom je, že pri nízkom počte detí v obci niektorí rodičia vozia svoje deti do školských zariadení v Prešove. Ide o trend, ktorý pociťujú viaceré malé obce. Vlani obec Zlatá Baňa doplácala na chod školských zariadení viac ako 17-tisíc eur, pričom v tejto sume nie sú zahrnuté mzdy učiteľov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM