Webnoviny - Svet

Obce majú podľa Martina Fecka povoliť aj chov hadov či parýb

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Na chov nebezpečných pavúkovcov, parýb, obojživelníkov a plazov by sa tiež mal zaviesť povinný súhlas obecného zastupiteľstva, tak, ako sa to plánuje pri cicavcoch.

Myslí si to poslanec Martin Fecko (OĽaNO), ktorý podal pozmeňovaní návrh k novele zákona o veterinárnej starostlivosti, pripravenej poslancom Jánom Podmanickým (Smer-SD).

Tento návrh zákona rieši problém chovu nebezpečných zvierat jednoznačnou požiadavkou, aby bol chovateľ povinný získať súhlas územne príslušného obecného zastupiteľstva v prípade záujmu chovu nebezpečných živočíchov.

Podľa návrhu bude mať obecné zastupiteľstvo právomoc rozhodnúť o vydaní súhlasu k chovu nebezpečných živočíchov.

Rozhodnutie Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, ktorým sa povoľuje chov vymenovaných tried nebezpečných živočíchov, by preto malo byť podmienené súhlasom obecného zastupiteľstva.

„Znižuje sa tak predpoklad negatívnych dôsledkov chovu nebezpečných živočíchov na život v obci,“ konštatoval poslanec Martin Fecko.

Návrh poslanca Fecka definíciu nebezpečných zvierat, ktorá je v Podmanického návrhu zameraná na cicavce, rozširuje o všetky triedy nebezpečných živočíchov podľa vyhlášky ministerstva pôdohospodárstva o chove nebezpečných živočíchov, teda aj o pavúkovce, paryby, obojživelníky a plazy. Fecko upozorňuje, že počet chovateľov nebezpečných živočíchov stúpa.

Poslanec Podmanický chce sprísniť podmienky chovu pre nebezpečné živočíchy, ako sú napríklad medveďovité a mačkovité šelmy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM