Správy Zo Slovenska

Obedy ZADARMO sú späť! Aké sú PODMIENKY, aby ste ich nemuseli platiť?

V januári 2023 poberalo dotáciu na stravu 50 499 detí. Ministerstvo predpokladá od mája tohto roka nárast záujemcov o obedy zadarmo o ďalších 490-tisíc detí.

Ilustračný obrázok k článku Obedy ZADARMO sú späť! Aké sú PODMIENKY, aby ste ich nemuseli platiť?
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Obedy zadarmo budú mať deti základných škôl a posledných ročníkov materských škôl od mája tohto roka. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

O vrátení štátnych dotácií na stravu pre školákov rozhodli poslanci Národnej rady SR novelou zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Jej súčasťou je novela zákona o dotáciách, ktorej cieľom je podpora výchovy k stravovacím návykom.

Aké sú podmienky?

Rezort práce ďalej uviedol, že takáto štátna pomoc nie je limitovaná celkovými príjmami domácnosti. „Na dieťa v poslednom ročníku materskej školy je výška dotácie na stravu v sume 1,40 eura na deň. V prípade žiaka prvého stupňa základnej školy sa poskytne dotácia na stravu v sume 2,10 eura na deň,“ vysvetlilo ministerstvo s podmienkou, že deti sa musia zúčastniť výchovno-vzdelávacieho programu.

Druhou podmienkou je, že deti musia byť prihlásené na stravovanie prostredníctvom zápisného lístku. Rovnaké podmienky platia aj pre žiakov druhého stupňa základnej školy, ktorým je pridelená dotácia vo výške 2,30 eura na deň.

Naďalej platí, že strava môže byť priznaná aj dieťaťu v inom ako v poslednom ročníku materskej školy, ak dieťa žije v domácnosti, v ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, alebo príjem domácnosti je najviac vo výške životného minima.

V hmotnej núdzi

Dotácia na stravu sa rovnako poskytne všetkým deťom v materskej škole, ak 50 % všetkých detí, ktoré navštevujú materskú školu, s výnimkou posledného ročníka, pochádza z domácností, ktoré sú odkázané na pomoc v hmotnej núdzi.

Ak má žiak individuálny študijný plán bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v základnej škole, rovnako má nárok na dotáciu na stravu za identických podmienok ako pri žiakoch študujúcich dennou formou štúdia.

Ilustračné foto

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM