Webnoviny - Svet

Obete genocídy v Dárfúre zabíjali hlavne choroby

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

KÁHIRA 24. januára (WEBNOVINY) – Experti skúmajúci konflikt v západosudánskom regióne Dárfúr najnovšie tvrdia, že viac ako 80 percent z jeho 300 tisíc obetí neprišlo o život priamo počas bojov, ale zahynuli na následky rôznych chorôb. Štúdiu zverejnil v piatok medicínsky magazín The Lancet Skalpel. Vedci v nej zároveň varujú, že aj po ukončení bojov trpia obyvatelia provincie hladom a chorobami súvisiacimi s nedostatkom vody a potravín.

Päť rokov trvajúci konflikt v Dárfúre, ktorý sa začal povstaním černošských kmeňov proti ústrednej vláde, si podľa odhadov vyžiadal vyše 300 tisíc ľudských životov. Asi 2,5 milióna obyvateľov muselo svoje domovy opustiť.

Medzinárodný trestný súd (ICC) už zo zodpovednosti za etnické násilie obvinil úradujúceho sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra a vydal na neho zatykač. Prokurátor Luis Moreno-Ocampo podľa vlastných slov disponuje dôkazmi, ktoré potvrdzujú, že al-Bašír kontroloval kampaň, ktorej cieľom bola genocída troch černošských kmeňov. Sudánsky prezident sa tak stal prvou úradujúcou hlavou štátu, ktorú ICC nariadil zatknúť.

SITA/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM