Webnoviny - Svet

Obetí zemetrasenia môže byť vraj až pol milióna

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

PORT-AU-PRINCE 14. januára (WEBNOVINY) – Obetí utorňajšieho zemetrasenia na Haiti môže byť až pol milióna. S odvolaním sa na informácie svojich spolupracovníkov to vo štvrtok vyhlásil vplyvný haitský senátor Youri Latortue. Skutočný počet obetí však nevie nikto spoľahlivo odhadnúť. Prezident Haiti René Préval hovoril v stredu večer o státisícoch o­betí.

Zemetrasenie postihlo asi tri milióny ľudí, čo je asi tretina obyvateľov štátu Haiti. Ten sám zaberá asi tretinu územia ostrova Haiti, na zostávajúcom území ostrova sa rozkladá Dominikánska republika.

Mohutné zemetrasenie s magnitúdom 7,3 zasiahlo Haiti v utorok a v metropole Port-au-Prince a jeho okolí spôsobilo zrútenie mnohých budov vrátane prezidentského paláca či sídla OSN. Epicentrum otrasov sa nachádzalo 16 kilometrov od Port-au-Prince, kde je situácia najhoršia.

Záchvevy zemetrasenia sa vracajú, tvrdí český misionár

Na Haiti, ktoré v utorok postihlo zemetrasenie, sa neustále vracajú malé záchvevy. Vyplýva to z e-mailových správ českého misionára Romana Musila, ktorý v krajine pôsobí približne šesť rokov. Agentúre SITA dnes jeho korešpondenciu poskytla sestra Anna Blehová z rehoľného rádu Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul z Nitry. Ministerstvo zahraničných vecí nemá nové informácie o prípadnom pobyte ďalších, stále sú problémy so spojením.

„V Port-de-Paix (sever krajiny) stále prší a záchvevy zemetrasenia sa neustále vracajú. Najhoršia situácia je v hlavnom meste, kde bolo epicentrum a celé je zničené,“ napísal misionár Musil. Povedal, že kňazi, ktorí sú s ním na exercičných cvičeniach, sa snažia dovolať svojím príbuzným v hlavnom meste. „Keďže akékoľvek všetky komunikačné siete okrem internetu vysadili, tak sa im to nedarí. Situácia je stiesnená, sme zdrvení a cítime sa bezmocní,“ opisoval Musil. Dodal, že sa k nim dostávajú len kusé informácie o mŕtvych.

Na Haiti je minimálne päť Slovákov. Misionár Augustín Vrecko spolu s pomocníkom Štefanom Račákom pôsobí na severe krajiny. Dvojica lekárov pôsobí na severozápade štátu. Na ostrove by mala byť aj rehoľná sestra Anna Ciganpalová. Kde sa nachádza, nie je známe. Český misionár Musil pôsobí na severe, vo farnosti Baie-de-Henne, čo je okolo sto kilometrov od mesta Gonaives. V e-mailovej správe napísal, že zvažuje, či sa vráti späť do farnosti, alebo pôjde do hlavného mesta a bude pomáhať.

Ministerstvo zahraničných vecí stále nevie, či sú obeťami ničivého zemetrasenia aj Slováci. „Zatiaľ nič nové, stále sú problémy so spojením,“ uviedol hovorca rezortu Peter Stano. Na Haiti funguje španielska ambasáda, ktorá podľa jeho informácií ponúkla pomoc pri kontaktovaní slovenských občanov na ostrove. S tými, čo sú tam v súčasnosti, sa zatiaľ nepodarilo skontaktovať. Ministerstvo už v stredu oznámilo, aby Slováci zvážili cestu na Haiti ako aj do okolitých krajín.

Karibský ostrov zasiahlo zemetrasenie v noci z utorka na stredu. Presné údajne o situácii nie sú známe, keďže spojenie s ostrovom sa prerušilo. Vyžiadalo si tisícky obetí. Hlavné mesto zasiahlo s magnitúdom 7,3. „Na severe v Port-de-Paix nás to zasiahlo silou 1,5. Situácia v hlavnom meste je príšerná. Telefóny ani žiadny mobilný operátor nefunguje, dá sa volať len cez satelit a používať internet. Už týždeň tu v kuse prší,“ opisoval Musil. Dodal, že uvažujú, či je lepšie spustiť nejakú „bezhlavú akciu alebo sa modliť“.

Český misionár Roman Musil pôsobí vo farnosti Baie de Henne. Ide o jeden z najmenej vyspelých regiónov najchudobnejšej krajiny na západnej pologuli. V hornatej oblasti, ktorá má rozlohu približne dvesto kilometrov štvorcových, žije okolo 10-tisíc obyvateľov. Vo väčšine prípadov ide o osady, do ktorých sa dá dostať iba autom alebo peši.

SITA/AP/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM