Webnoviny - Svet

Obetiam nehody vojenského lietadla odhalili pomník

WEBNOVINY.SK

LOM NAD RIMAVICOU 29. júla (WEBNOVINY) – Pomník s krížom v lokalite Poľanska pri Lome nad Rimavicou, kde sa pred 55 rokmi zrútilo vojenské lietadlo s 21 dôstojníkmi československej armády, dnes predstavitelia obce Lom nad Rimavicou a ministerstva obrany odhalili obetiam tejto nehody. Na pietnej spomienke spojenej s poľnou svätou omšou sa napriek daždivému počasiu zúčastnilo okolo tristo ľudí, medzi nimi aj niektorí pozostalí. Medzi oficiálnymi hosťami boli predstavitelia slovenskej aj českej armády, ministerstva obrany, starostovia okolitých obcí a primátor Brezna.

Ako uviedol starosta Lomu nad Rimavicou Vladimír Vetrák, ktorý bol ako dieťa očitým svedkom nehody, štátne orgány informácie o nej desaťročia tajili. „Po histórii pádu tohto lietadla som pátral od roku 1998. Až v roku 2006, keď boli dokumenty odtajnené, som sa dozvedel, ako sa to stalo,“ povedal Vetrák s tým, že až po 50 rokoch od nehody sa dozvedel aj počet a mená obetí. Osadenie pamätníka v podobe kríža a mramorového pomníka s menami obetí iniciovalo a zabezpečilo miestne občianske združenie Klub nadšencov histórie Vrchov.

Letecká katastrofa sa stala 3. júla 1956. Podľa dokumentov, ktoré obec získala z českého Vojenského ústredného archívu, letelo lietadlo americkej výroby D-47 s vojakmi plniacimi si služobné povinnosti z Pardubíc do Prešova. Po tom, ako sa krátko po tretej popoludní v hornatej oblasti za Banskou Bystricou dostalo do búrky, mu silný náraz vetra poškodil krídla a výškové kormidlo, čím sa stalo neovládateľným. Pilot sa snažil lietadlo vyviezť zo strmého letu motormi, čo sa nepodarilo a stroj vrazil pod veľkým uhlom do zeme a vybuchol. Zahynulo všetkých 15 cestujúcich a šesť členov posádky. „Pilotovi toho lietadla som veľmi povďačný, že nespadol na dedinu. On to vytiahol a dopadol od našej dediny asi tri kilometre,“ podotkol dnes pre agentúru SITA starosta Lomu nad Rimavicou Vetrák.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM