Webnoviny - Svet

Objednávka Kubašiakovej vraždy skončí na Ústavnom súde SR

WEBNOVINY.SK

BANSKÁ BYSTRICA 26. septembra (WEBNOVINY) – Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes vrátil prvostupňovému súdu na doplnenie dokazovania prípad objednávateľa vraždy Jána Kubašiaka z Polomky.

V tejto veci obžalovali breznianskeho podnikateľa Igora Š., ktorý si ju údajne objednal u bývalého vyšetrovateľa Róberta Petluša.

Prvostupňový súd však Igora Š. ako objednávateľa vraždy oslobodil. Uznal ho za vinného z pokusu trestného činu vydierania manželov Kubašiakovcov, za čo mu uložil 6,5 roka nepodmienečne a peňažný trest 33 000 eur.

Krajský súd na základe odvolaní prokurátora i obžalovaného zrušil rozsudok v celom rozsahu. Obžalovaný sa na zasadnutí ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.

Obchodníka s pohonnými hmotami, 57-ročného Igora Š., ako bývalého Kubašiakovho spoločníka stíhali za to, že si objednal jeho vraždu. Podľa prokurátora to rozsiahle dokazovanie aj preukázalo a žiadal pre objednávateľa trest 25 rokov nepodmienečne. Podľa súdu sa skutok objednania vraždy nepodarilo Igorovi Š. preukázať.

Korunný svedok obžaloby, Karol D., bol pre súd nevierohodný. Nielen preto, že o údajnom stretnutí Igora Š. ako objednávateľa s policajtom Róbertom Petlušom vypovedal až päť mesiacov po vražde Kubašiaka. Ani jeho ďalšie tvrdenia sa nedali verifikovať inými dôkazmi a súd mal dojem, že Karol D. si chcel zlepšiť svoje postavenie v iných veciach, za ktoré bol trestne stíhaný. Obžalovaný podnikateľ i Petluš stretnutie a rozhovor o objednaní vraždy rozhodne popreli.

Uznanie viny

Súd uznal vinu Igora Š. za pokus trestného činu vydierania manželov Kubašiakovcov. Senát mal za dostatočne preukázané, že obžalovaný podnikateľ pod rôznymi hrozbami od manželov chcel, aby previedli svoje podiely v spoločných firmách na jeho rodinných príslušníkov.

Ak by tak boli urobili, bola by im vznikla škoda najmenej 472-tisíc eur. Obžalovaný podnikateľ opakovane tvrdil, že žiadnu vraždu svojho spoločníka si neobjednal a Kubašiakovcov nevydieral. Jediným svedkom obžaloby vo veci vydierania bola vdova Mária Kubašiaková.

Pri útoku na rodinu Kubašiaka v novembri 2006 v Polomke boli Róbert Petluš, Róbert Červeňan a Juraj Roszík. Za Kubašiakovu vraždu odsúdili bývalého vyšetrovateľa Petluša na 25 rokov väzenia, Róberta Červeňana poslali súdy do väzenia na osem rokov.

Dohoda o vine a treste

Roszík spolupracoval s políciou a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste. Podľa nej prijal trest 8,5 roka väzenia so stredným stupňom stráženia a zaplatil pokutu 1 660 €. Ani jeden z nich nepovedal, že išli Kubašiaka zavraždiť na objednávku.

Do jeho domu vnikli iba so zámerom získať na objednávku istého muža obchodné dokumenty. Podľa výroku Roszíka však objednávateľom nebol Igor Š., ale podnikateľ obchodujúci s drevom.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na odvolacom konaní vyhlásil, že v prípade objednávky vraždy majú vyšetrovatelia k dispozícii nové dôkazy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM