Tlačové správy Zo Slovenska

Obľúbený seriál na mobile či tablete. Slováci menia svoje zvyky!

Obývačka už nie je jediným miestom, kde sledujeme televíziu. Filmy či šport pozeráme vo vlaku či na stanici. Prečo sa oplatí televízia vo vrecku?

Ilustračný obrázok k článku Obľúbený seriál na mobile či tablete. Slováci menia svoje zvyky!
Zdroj: Dnes24.sk

Všetci svorne pred televíznym prijímačom sledujú program, na ktorom sa zhodla väčšina? Večerná idyla spred mnohých rokov už v mnohých slovenských rodinách dávno neplatí.

Moderné technológie nám umožnili, aby každý člen domácnosti pozeral to, čo ho baví a kedy má chuť. A že každého zaujíma niečo iné a pre mladých začína byť televízor retro záležitosť, potvrdzuje aj najnovší prieskum agentúry PRIESKUMY a Direct House.

Ako sa zmenilo naše televízne správanie?

TV verzus mobil

Hoci stále platí, že väčšina Slovákov sleduje televízny program na televízore, notebooky, tablety a mobilné telefóny získavajú na popularite. Z telefonického prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 630 ľudí, vyplýva, že viac ako štvrtina mladých do 25 rokov uprednostňuje mobil, tablet alebo notebook.

Pri pohľade na celkovú populácie bez rozdielu veku sa ukazuje, že vysielanie na mobilných zariadeniach sleduje viac ako 11 percent opýtaných a ďalších päť percent to zvažuje. „Aj preto SWAN prináša vylepšenú mobilnú aplikáciu SWAN GO, ktorá za 3,99 eur ponúkne až 33 kanálov, možnosť sledovať televíziu na troch zariadeniach súčasne, obsiahly TV archív a množstvo ďalších funkcionalít,“ hovorí vedúci produktového oddelenia SWAN Martin Kurinec.

V obývačke i vo vlaku

Mení sa aj miesto, kde našinci „konzumujú“ televízne vysielanie. Obývačka, či presnejšie pohodlie domova už nie je jediné, kde si vychutnávame obľúbený seriál, film alebo futbalový zápas.

Viac ako tri štvrtiny našincov nad 46 rokov síce uprednostňujú pohodlie domova, no viac ako dve pätiny ľudí do 35 rokov nepotrebujú k sledovaniu televízie nutne obývačku. Najmä medzi príslušníkmi takzvanej generácie Y, čo sú mladí od 19 do 26 rokov, je bežné sledovať televízne vysielanie vo vlaku, v autobuse alebo na stanici. Jednoducho na cestách a mimo domova.

Práve pre tých, ktorí chcú sledovať televíziu kdekoľvek a kedykoľvek, môže byť riešením televízna mobilná aplikácia prístupná pre všetky mobilné platformy – iOS, Android aj Windows Phone. „SWAN GO je samostatná služba, ktorú si môže objednať hocikto, nielen existujúci zákazník SWANu. Ponúka moderný dizajn, vylepšené ovládanie, prehľadné menu a rozšírenú ponuku programov pre viaceré záujmové skupiny. Na svoje si prídu fanúšikovia športu, rodinných programov aj programov pre najmenších,“ vymenúva pozitíva riaditeľ pre stratégiu SWAN Jozef Lasz.

Filmy alebo správy?

Rozdiely medzi našincami sú aj v obľúbenosti programov, ktoré pritiahnu rodinu k televízoru. Kým nadpolovičná väčšina Slovákov do 55 rokov sleduje s rodinou filmy, pričom v prípade mladých do 25 rokov je to takmer 80 percent, starších nad 56 rokov láka pred televízor skôr aktuálne spravodajstvo.

„Až 28,6 percenta oslovených z Generácie Y sleduje televíziu z archívu. Naopak generácia Husákových detí (36 – 45 rokov) dáva prednosť nahrávaniu televíznych programov,“ dopĺňa Jozef Lasz. Viac ako polovica divákov považuje za najväčšiu výhodu TV archívu to, že si nemusí organizovať program podľa vysielania televíznych staníc. „Pre takmer 56 percent divákov je veľkým bonusom, že si môžu neskôr pozrieť vysielanie, ktoré by nevideli, keďže na rôznych staniciach idú paralelne zaujímavé programy,“ dodáva riaditeľ pre stratégiu SWAN.

Kým viac než polovica oslovených z generácie takzvaných Husákových detí (36–45 rokov) tvrdí, že si pred televíznu obrazovku sadá spolu s rodinou každý deň, v prípade mladých do 25 rokov je to len pätina. Ešte výraznejší rozdiel je medzi mestom a vidiekom. Zatiaľ čo každý deň si televíznu zábavu spoločne vychutnáva štvrtina obyvateľov Bratislavy a Košíc, v dedinách a menších mestách je to viac ako 44 percent obyvateľov.

Obľúbený seriál na mobile či tablete. Slováci menia svoje zvyky!
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM