Ilustračný obrázok k článku Obľúbený učiteľ breznianskeho gymnázia Dano Struhár: Inšpirovali ma moji vyučujúci, ktorí sú mi dnes kolegami
Foto: Katarína Oravská

Obľúbený učiteľ breznianskeho gymnázia Dano Struhár: Inšpirovali ma moji vyučujúci, ktorí sú mi dnes kolegami

Povolanie učiteľa si vybral na poslednú chvíľu. Ku geografii inklinoval už od mala, keď brázdil po nástennej mape a učil sa hlavné mestá z pexesa. Nie tak dávno sám dral lavice breznianskeho gymnázia. Dnes stojí za katedrou. Vyspovedali sme učiteľa geografie a matematiky Daniela Struhára.

Katarína Oravská Rôzne
Katarína Oravská Rôzne

Obľúbený učiteľ breznianskeho gymnázia Dano Struhár: Inšpirovali ma moji vyučujúci, ktorí sú mi dnes kolegami

Povolanie učiteľa si vybral na poslednú chvíľu. Ku geografii inklinoval už od mala, keď brázdil po nástennej mape a učil sa hlavné mestá z pexesa. Nie tak dávno sám dral lavice breznianskeho gymnázia. Dnes stojí za katedrou. Vyspovedali sme učiteľa geografie a matematiky Daniela Struhára.

Ilustračný obrázok k článku Obľúbený učiteľ breznianskeho gymnázia Dano Struhár: Inšpirovali ma moji vyučujúci, ktorí sú mi dnes kolegami
Foto: Katarína Oravská

Z nášho miniprieskumu, ktorý sme robili medzi študentmi breznianskeho gymnázia vyšiel Daniel Struhár ako najobľúbenejší učiteľ. Teraz sme ho vyspovedali bližšie. Hoci učí ešte relatívne krátko, ako hovorí zážitkov má aj za dve tatry.

Prečo ste si vybrali povolanie učiteľa, pochádzate z učiteľskej rodiny?

Z učiteľskej rodiny veru nepochádzam, i keď dedo učil matematiku vo večernej škole. Učiteľstvo som si vybral na poslednú chvíľu vo štvrtáku na polroka, keď sa odovzdávali prihlášky. Neľutujem to.

Prečo práve geografia a matematika?

Geografiu som mal od mala rád, ako malý som mal obrovskú nástennú mapu, kde ešte pomenovanie Gerlachovského štítu bolo Stalinov štít (takže si asi viete predstaviť rok výroby). Brázdil som po nej a obsadzoval krajiny detskými hrami, prilepoval vlajky ku štátom a učil sa hlavné mestá cez geografické pexeso. Takže od mala som sa o tento predmet zaujímal, a keďže som nevedel čo k nej, dal som si do kombinácie matiku. Doučoval som mladšie ročníky už na základnej a navyše na strednej ma inšpirovali moji učitelia, ktorí sú mi dnes kolegami.

Ako dlho učíte na Gymnáziu Jána Chalupku v Brezne?

Moja kariéra učiteľa začala na základnej škole Beňuš, na ktorú mám veľmi pekné spomienky (pozdravujem ich :)). Na gymnáziu je to piaty rok, viem to preto, lebo som nastúpil s terajšou kvintou a taktiež preto, lebo po roku mi hneď dali triedu a tento rok mi bohužiaľ, alebo niekedy aj „konečne“ štvrtáci odišli.

Ako si spomínate na svoje začiatky?

Bolo zvláštne chodiť do alma mater zrazu ako učiteľ a pomaly si zvykať na to, že tí čo pred šiestimi rokmi boli na druhej strane triedy sú zrazu kolegovcami a mnohí z nich sa mi stávajú blízkymi.

Hovorí sa, že práca učiteľa je poslaním, vnímate to tak?

Ono učenie je poslanie. Však so žiakmi trávime niekedy viac aktívneho času ako rodičia. Úloha učiteľa nie je len odovzdať vedomosti, ale snažiť sa vplývať na žiaka kladne, dokázať mu pomôcť, porozumieť, poradiť, usmerniť, zasmiať sa s ním a keď je zle aj objať.

Čo je najkrajšie na práci učiteľa?

Najkrajšie na tejto práci je, že každý deň ťa čaká niečo iné, ani jeden deň nie je stereotyp. Vždy sa niečo udeje a vždy sa niečo rieši. A keď sa náhodou nič nedeje, spraví sa aktivita, aby sa dialo :). Navyše, skoro každú prestávku príde niekto do kabinetu a potrebuje s niečím pomôcť, alebo prehodiť len pár slov. Toto ma teší – aktívna práca s mladými ľuďmi.

Čo vás vie nahnevať v rámci vyučovacej hodiny?

Mňa len tak na hodine niečo nerozhádže, často mám rušné hodiny, pretože aktivita zo strany žiakov si to vyžaduje a vždy niekto musí niečo vtipné povedať. Čo ma však rozčuľuje, hnevá, ale hlavne veľmi mrzí, že pár našich žiakov nevyužíva svoj potenciál a svojou lajdáckosťou mrhajú svojím časom a talentom. Toto ma hnevá. A nemám rád keď sa klame (to vždy vravím prvákom na začiatku školského roka, že stačí raz oklamať a pokiaľ sa to dozviem bude to zlé). Ak to má byť fér, vzťah učiteľ vs. žiak, musí to byť aj o dôvere a to s klamstvami nejde.

Zažili ste nejakú peknú situáciu, na ktorú rád spomínate?

Zážitkov je ako hovorila moja spolusediaca na strednej škole „aj za dve tatry“ – mnoho výletov, chmeľové brigády, exkurzie, komické situácie na hodinách, krásne vianočné akadémie, milé a dojemné stužkové doma, ale aj v zahraničí. Pre mňa veľmi emotívne situácie boli, keď mi moje srdcové triedy „Vančovej“ 4.B. a „Grexova“ Oktáva darovali dres so svojimi podpismi, resp. volejbalovú loptu s podpismi. Zatiaľ však TOP situácia bola, a zrejme ju málo čo v mojom profesionálnom i osobnom živote prekoná, moja prvá stužková v pozícii triedneho. Presne ten istý dátum, to isté miesto len o 10 rokov neskôr som stál na druhej strane v pozícii toho, čo stužky rozdáva. Veľmi silné.

Hovorí sa, že z učiteľského platu sa nedá vyžiť, čo vy na to?

Za to, že niekto študuje päť rokov a dostane také smiešne peniaze, sa môže spoločnosť, resp. tí čo sú v „čele“ spoločnosti hanbiť. Lenže okrem učiteľstva sú zle ohodnotené mnohé iné povolania. A myslím si, že každý poctivo pracujúci človek si zaslúži viac ako dostáva. Nie peniaze na prežitie, ale užitie. Toto ma strašne hnevá a nerozumiem, prečo to dovolíme. Neférový tok peňazí.

Čo si myslíte o stave školstva na Slovensku?

To je ťažká otázka, osobne si myslím, že reformácia školstva a znižovanie nárokov na žiaka samotnému žiakovi nepomáha ale škodí, pretože keď si porovnám moje zošity z gymnázia a zošity terajších žiakov, tak je to tragický prepad. A to si nemyslím, žeby sme my počas štúdia mali problém sa učiť, bolo to stále len o určení si priorít. Každopádne školstvo sa zmení len vtedy, keď ho budú schopní viesť ľudia, čo v ňom pracovali a keď sa zmení financovanie školstva a samotných škôl.

A na záver ako relaxujete?

Môj relax je šport, turistika, cestovanie, kamaráti, ale hlavne priateľka a rodina.

Čítajte tiež:

Skúška dospelosti na FOTKÁCH: Aha, ako breznianski maturanti bojujú so stresom

Riaditeľka ZŠ Karola Rapoša: Musím byť stavbárka, právnička aj ekonómka…

Učiteľka informatiky breznianskeho gymnázia: Hnevá má, ak študenti namiesto sledovania výkladu zapnú Facebook

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM