Webnoviny - Svet

Obrana bude zamestnávať najmenej ľudí za päť rokov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo obrany od 1. októbra mení organizačnú štruktúru, na základe ktorej bude mať k tomuto dátumu historicky najnižší počet zamestnancov za posledných päť rokov.

V porovnaní s rokom 2007 bude mať menej o 1251 zamestnancov a oproti minulému roku by sa mal znížiť počet personálu o 79 ľudí. Počet tabuľkových miest zníži rezort obrany v rámci prebiehajúcej reorganizácie o 189.

„V tomto prípade nejde iba o formálne znižovanie počtu zamestnancov ich presunom na iné odbory alebo podriadené organizácie. Ide o reálne zmeny. Ak by sme si totiž neurobili poriadok vo vlastných radoch a nezefektívnili činnosť ministerstva, nemali by sme ani morálne právo uchádzať sa v súčasnej ekonomickej situácii o ďalšie peniaze z rozpočtu,“ zdôvodnil minister obrany Martin Glváč organizačné zmeny, ktoré budú zavŕšené k 1. októbru 2012.

Ušetria tisíce eur

Mesačná úspora na mzdových nákladoch je vyčíslená na 105 600 eur.

Personálne zmeny sa týkajú ministerskej časti rezortu a jej podriadených úradov a zariadení. „Súčasná organizačná štruktúra Ozbrojených síl SR sa radikálne meniť nebude, avšak aj v rámci nej do budúcnosti počítame s optimalizáciou štruktúr. Konkrétne závery vyplynú z Bielej knihy obrany SR, ktorú v súčasnosti finalizujeme,“ spresnil minister.

Zároveň zdôraznil, že na ministerstve nejde o hromadné prepúšťanie, ale o plynulý proces racionalizácie vnútorných štruktúr, ktorý prebieha už od apríla.

Glváč pripomína, že za necelý polrok pôsobenia nového vedenia sa dá hovoriť o desiatkach miliónov efektívnejšie vynaložených eur.

Ušetrené peniaze chcú investovať

„Stav rezortu, v akom sme ho prebrali, nás donútil vytvoriť poradný tím na úrovni ministra. Každý člen môjho poradného tímu má konkrétne úlohy, za ktorých splnenie plne zodpovedá. Tento krízový manažment nemáme dôvod skrývať niekde do štruktúr, ako to robili naši predchodcovia. Na rozdiel od nich sa zároveň vyhýbame aj straníckym nomináciám na dôležitých riadiacich postoch. Prvoradým kritériom je pre nás odbornosť,“ vysvetlil.

Šéf rezortu obrany zároveň deklaroval svoj záujem investovať časť z ušetrených peňazí na mzdových prostriedkoch do modernizácie armády. Zároveň však pripomenul, že akútnych problémov, ktoré neboli dlhodobo riešené, je na ministerstve obrany a v jeho podriadených organizáciách oveľa viac.

„VOP Nováky sme prebrali v hodine dvanástej, rovnako nepriaznivá situácia nás čakala vo VOP Trenčín. Ku katastrofálnemu stavu prispeli najmä nekoncepčné ´rozvojové´ riešenia predchádzajúceho vedenia a dlhodobé neriešenie problémov napríklad v sociálnej oblasti,“ pripomenul minister.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM