Webnoviny - Svet

Obrazom: Bývalé kasárne v Nitre volajú po oprave

WEBNOVINY.SK

NITRA 18. augusta (WEBNOVINY) – Areál bývalých kasární pod Zoborom v Nitre si cez víkend pozrela aj verejnosť. Bežne je zatvorený, pretože si vyžaduje rozsiahle úpravy a rekonštrukcie.

Mesto Nitra sa rozhodlo, že ich verejnosti sprístupní aspoň vo vymedzenom čase. Na výstave si verejnosť mohla pozrieť študentské návrhy, ako kasárne využiť.

Archeologický ústav SAV v Nitre zasvätil návštevníkov do histórie a súčasnosti kasární. Odhalil archeologické nálezy, ktoré sa našli počas výstavby R1.

Obrazom: Bývalé kasárne v Nitre

Koncom roka 2008 mesto získalo bezplatne od ministerstva obrany 34 budov v rozsiahlom areáli, 12 budov dostal Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied. Archeológovia už svoje budovy rekonštruujú, mesto zatiaľ ešte nie.

História tohto územia siaha až do obdobia Veľkej Moravy. Areál bývalých kasární je postavený na mieste niekdajšieho veľkomoravského hradiska z 9. storočia.

Objekty bývalej vojenskej kasárne pod Zoborom nazývanej Šiator tábor, postavené koncom 19. storočia, sú druhé najstaršie na území Slovenska tohto typu. Komplex budov si dodnes zachoval svoj hodnotný architektonický slohový výraz neogotiky z konca 19. storočia.

Prvú časť vojenského tábora dokončili 18. augusta 1882. Celý Šiator tábor tvorilo desať murovaných budov a24 drevených barakov so všetkým potrebným príslušenstvom pre ubytovanie 300 stálych a1200 prechodných vojenských obyvateľov.

Do začiatku 20. storočia bol vareáli aj Kostol svätého Martina, ktorý stál na základe staršieho kostola, pravdepodobne už zveľkomoravského obdobia. Slúžil pre potreby veriacich obce Tormoš, čo je dnešná Chrenová. Začiatkom 90-tych rokov 19. storočia postavili vjuhozápadnej časti areálu vojenskú nemocnicu sďalšími dvoma menšími pavilónmi.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM