Hokej

Obrovská pocta: Bratom Šťastným odhalili v Quebecu spoločné súsošie

Bratskej trojici hokejistov Šťastných sa dostalo pocty v podobe odhalenia spoločného súsošia v kanadskom Quebecu. Slávnostná udalosť sa uskutočnila pred halou Videotron Center, v ktorej Peter, Anton a Marián spoločne nastupovali v drese tímu NHL Quebec Nordiques.

Ilustračný obrázok k článku Obrovská pocta: Bratom Šťastným odhalili v Quebecu spoločné súsošie
3
Galéria

Ako informoval portál CBS Sport, na slávnosti sa zúčastnil aj starosta Quebecu Régis Lebeaume. Autorské dielo s názvom „Dotknúť sa cieľa“ stálo 200 000 dolárov a jej autorom je firma Pierre&Marie. Jeho vzniku predchádzalo hlasovanie obyvateľov mesta o tom, ktorý hráč má byť zvečnený pred halou. Až 45% z 20-tisíc hlasujúcich vybralo Petra Šťastného.

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

Na jeho žiadosť umelci spracovali dielo na počesť celej trojice. „Som presvedčený, že súsošie bude oslavou skvelej hokejovej kariéry legendárneho tria, ako aj symbolom priateľstva medzi provinciou Quebec, Kanadou a Slovenskom,“ povedal veľvyslanec Slovenskej republiky v Kanade Vít Koziak.

Slováci boli vždy hrdí na to, čo v hokejovom svete dokázali bratia Marián, Peter a Anton Šťastní. Toto krásne gesto je symbolickým ocenením toho, čo priniesli klubu Quebec Nordiques a jeho fanúšikom. Mám z toho radosť a úprimne všetkým trom bratom a ich rodinám blahoželám,“ uviedol prostredníctvom oficiálnej tlačovej správy minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Quebec Nordiques pôsobili v NHL v rokoch 1979 a 1995, potom sa presťahovali do Colorada. Peter Šťastný je historickým lídrom kanadského bodovania tohto tímu. V jeho drese nastupoval v rokoch 1980 – 1990 a zaznamenal 380 gólov a 668 asistencií. Jeho brat Anton pôsobil v tíme iba o rok kratšie a dosiahol 252 gólov a 384 asistencií. Marián si s bratmi zahral štyri sezóny v rokoch 1981 – 1985 a pripísal si 98 gólov a 153 asistencií.

Bratom Šťastným odhalili v Quebecu spoločné súsošie
3
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie