Technológie

Obrovské bezpečnostné riziko: Polovica ľudí nepoužíva na ochranu svojho mobilu heslo

Mobilné telefóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Prostredníctvom nich vybavujeme dôležitú komunikáciu, pristupujeme na svoje bankové účty a spravujeme sociálne siete. O to viac zaráža, že viac ako polovica ľudí nepoužíva na prístup do svojho telefónu žiadne heslo.

Ilustračný obrázok k článku Obrovské bezpečnostné riziko: Polovica ľudí nepoužíva na ochranu svojho mobilu heslo
Zdroj: pixabay.com

Mobilné zariadenia sú atraktívnou korisťou pre vreckových zlodejov aj pre obsah a dáta, ktoré v nich ľudia zhromažďujú. Podľa aktuálnej štúdie bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab až polovica (52 %) ľudí nepoužíva na ochranu svojho mobilu heslo, a tak ich vystavujú oveľa väčšiemu riziku, ako si sami dokážu predstaviť.

Mnoho ľudí sa dnes spolieha na svoje mobilné zariadenia, ktoré im umožňujú prístup na internet a vykonávanie online aktivít. Strata zariadenia v dôsledku krádeže je preto potenciálne ešte nebezpečnejšia ako kedykoľvek predtým. Napríklad 68 % jednotlivcov tvrdí, že pravidelne používajú internet vo svojom smartfóne (v porovnaní so 60 % v roku 2016) a 34 % z nich pravidelne používa na online aktivity tablet.

Tieto gadgety slúžia na ukladanie a odosielanie niekoľkých typov vzácnych dát.

Napríklad viac ako tretina (35 %) ľudí používa svoj smartfón na internet banking, čo, samozrejme, poskytuje prístup k cenným finančným informáciám.

Okrem toho, 57 % ľudí pravidelne používa smartfón na prístup k svojim osobným emailovým účtom a 55 % tvrdí, že ich používa na aktivity na sociálnych sieťach, kde zhromažďujú rovnako množstvo citlivých osobných údajov.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

To, že stále veľká skupina ľudí v mobilných zariadeniach uchováva množstvo citlivých údajov bez akejkoľvek formy ochrany, je znepokojujúce. Heslo na ochranu svojho mobilu používa menej ako polovica (48 %) ľudí a iba 14 % ľudí šifruje svoje súbory a priečinky, aby sa vyhli neoprávnenému prístupu.

Aj strata zariadenia, ktoré je chránené heslom, môže mať značné následky. Napríklad menej ako polovica (41 %) ľudí zálohuje svoje údaje a iba 22 % používa na svojich mobilných zariadeniach opatrenia proti krádeži, čo môže vyústiť do situácie, že bývalí majitelia týchto zariadení budú mať pravdepodobne problém s prístupom k ich osobným informáciám a účtom.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie