Webnoviny - Svet

Obsah Rádia_FM sa rušiť nebude

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Obsah vysielania Rádia_FM sa minister kultúry Daniel Krajcer rušiť nechystá, ak sa preukáže efektívnosť okruhu ako takého, možnosťou je aj to, že nezanikne. Krajcer to tvrdí v stanovisku, ktoré poskytli agentúre SITA z ministerstva kultúry k ohlasom na možné zníženie počtu vysielacích okruhov po zlúčení Slovenského rozhlasu so Slovenskou televíziou na štyri. Zo súčasných šiestich by mali zaniknúť Rádio_FM a vysielanie do zahraničia na krátkych vlnách.

Prípadné zrušenie vysielania Rádia_FM vyvolalo najmä na internete búrlivé reakcie medzi priaznivcami. „Obsah Rádia_FM sa nezruší, znížia sa iba náklady na šírenie programov Slovenského rozhlasu. Tento typ alternatívnej hudby zostane zachovaný na vlnách Slovenského rozhlasu,“ tvrdí minister. „V návrhu a v diskusii s odborníkmi budeme zvažovať efektívnosť šírenia samostatného okruhu Rádia_FM. Pokiaľ sa preukáže, že jeho šírenie je efektívne, som prístupný aj na iné riešenie. Cieľom navrhnutej reformy je totiž efektívnosť fungovania verejnoprávnych médií,“ vysvetlil Krajcer.

Na zlúčenie STV a SRo do jednej verejnoprávnej inštitúcie Slovenský rozhlas a televízia (SRTV) už od začiatku budúceho roka získal Krajcer politickú podporu na pondelkovej Koaličnej rade. Tvrdí, že do istej miery má „už aj spoločenskú podporu“. Avizoval pokračovanie politickej a odbornej diskusie na túto tému. Krajcer na dnešnej tlačovej besede uviedol, že v novembri predloží v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu potrebné zmeny zákonov, aby Národná rada SR mohla už v decembri zvoliť generálneho riaditeľa SRTV. Od januára 2012 by mal zaniknúť súčasný systém financovania verejnoprávnej televízie a rozhlasu, tzv. koncesie a namiesto toho by sa mali financovať percentom z výdavkov štátneho rozpočtu. Rozsah vysielania SRTV sa zúži zo súčasných šesť okruhov SRo na štyri a zo štyroch televíznych, s ktorými počíta zákon, na dva okruhy.

Orgánmi nového verejnoprávneho média budú generálny riaditeľ a Dozorná komisia. Riaditeľa bude voliť Národná rada SR na návrh Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Doterajšie rady STV a SRo zaniknú. Ich kompetencie prejdú z väčšej časti na Dozornú komisiu SRTV (najmä ekonomické a hospodárske), Radu pre vysielanie a retransmisiu (čiastočná zodpovednosť za obsah vysielania) ako aj na Výbor NR SR pre kultúru a médiá. Nové médium by sa postupne malo presunúť do spoločného sídla.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM