Webnoviny - Svet

Obvinený z vrážd na Filipínach sa cíti byť nevinný

WEBNOVINY.SK

MANILA 5. januára (WEBNOVINY) – Filipínsky regionálny politik Andal Ampatua mladší, ktorý je obvinený z masovej vraždy, v utorok pred špeciálnym súdom na policajnom riaditeľstve v Manile uviedol, že je nevinný. Na pojednávanie ho sprevádzala vyše 30-členná ozbrojená policajná eskorta. Ampatua je podozrivý zo zodpovednosti za incident, pri ktorom údajne vyvraždili desiatky ľudí blízkych jeho politickému rivalovi. Ampatuov právnik obvinenia v jeho mene poprel. Sudca odročil pojednávanie na budúci týždeň, pričom medzitým vypočuje argumenty za prepustenie Ampatua na kauciu.

Začiatkom decembra obvinili filipínski prokurátori Ampatua mladšieho, ktorý sa tak stal hlavným podozrivým z najhoršej politickej masakry na Filipínach, zo 41 vrážd. Medzi celkovo 57 obeťami sa nachádzala aj tehotná žena a približne 30 novinárov.

Asi 100 ozbrojencov unieslo koncom novembra na nepokojnom moslimskom juhu Filipín skupinu ľudí, čím chceli zabrániť registrácii opozičného kandidáta Esmaela Mangudadata v provincii Maguindanao na funkciu guvernéra. Všetkých unesených brutálne pozabíjali a predtým mučili.

Obžalovaný Ampatuan, starosta Datu Unsay, sa sám vydal polícii. Jeho otec, ktorý má rovnaké meno, je dlhoročný guvernér provincie Maguindanao a popredný predstaviteľ politickej strany filipínskej prezidentky Glorie Macapagal Arroyovej. Ampatuan mladší sa chcel v budúcoročných voľbách tiež uchádzať o post guvernéra, ktorý jeho otec zastával už tri funkčné obdobia po sebe.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM